Hlava státu předá vyznamenání za poslední dva roky 7. března. In memoriam ho dostane i Petr Kellner

V pondělí se uskuteční ceremoniál předání státních vyznamenání. Ocenění dostanou osobnosti, které se prezident Miloš Zeman rozhodl vyznamenat loni a předloni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2020 neproběhl tradiční slavnostní ceremoniál na Pražském hradě při příležitosti 28. října kvůli pandemii. Jak připomíná server CNN Prima NEWS, loni v pak říjnu obvyklé předání neproběhlo z důvodu hospitalizace hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici. Náhradní termín slavnostního ceremoniálu byl stanoven na 1. ledna 2022, ale nemohl se uskutečnit kvůli špatné epidemické situaci. Předání vyznamenání tak proběhne v pondělí 7. března. Datum je vybráno u příležitosti 172. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

In memoriam ocenění pro podnikatele Kellnera

Prezident Miloš Zeman se loni rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Posmrtně dostane stejný řád také podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, dále válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper. Ten rezignoval na protest proti podpisu Mnichovské dohody.

iZdroj fotografie: Pražský hrad
Státní vyznamenání

Podle seznamu zveřejněného na konci loňského října vyznamenal Zeman v roce 2021 celkem 29 osobností. V roce 2020 prezident ocenil téměř čtyřicet lidí. Řád bílého lva obdrželo šest osobností. Jedná se například o bojovníka z východní fronty druhé světová války Miloslava Masopusta, in memoriam pak ocenila hlava státu válečné letce Františka Chábera a Josefa Koukala. Řád byl udělen také legionáři, odbojáři a oběti justiční vraždy komunistického režimu Heliodora Píka.

Na veřejnosti se prezident ukazuje výjimečně

Zeman vyznamenal také bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu, a to za zvládnutí první koronavirové vlny. Mezi oceněnými byl také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který měl dostat Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Hlava státu ale své rozhodnutí nakonec změnila kvůli rozhodnutí Ústavního soudu zrušit část volebního zákona.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Miloš Zeman a Ivana Zemanová

Jak připomíná server Aktuálně, prezident Zeman se v posledních měsících potýkal s vážným zdravotními problémy. V loňském roce kvůli komplikacím strávil téměř dva měsíce v nemocnici. Aktuálně o hlavu státu pečují na zámku v Lánech zdravotní sestry soukromé společnosti a Zemanova veřejná vystoupení jsou velmi sporadická.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články