„Váhání USA s dodávkami těžkých zbraní způsobilo zkázu v Mariupolu,“ zaznělo od ukrajinské poslankyně

Ukrajinská poslankyně Oleksandra Ustinová se zúčastnila ve Washingtonu jednání. Promluvila o aktuální situaci na bojišti a došlo i na kritiku vůči Spojeným státům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CNN Prima News, podle zástupkyně ukrajinského parlamentu Oleksandry Ustinové je válka na Ukrajině aktuálně horší než na začátku. „Na frontě je to nyní peklo,“ cituje její slova CNN Prima News. Podle poslankyně ukrajinská armáda ztrácí více vojáků než na začátku ruské invaze. Pomoci v tom podle ní může Západ s dodávkami vojenské techniky. Ukrajina už ale podle Ustinové nestojí o stíhačky MiG ze sovětské éry, protože se „válka změnila“.

Sovětská technika už není žádaná

S tím souhlasí i ukrajinská občanská aktivistka Daria Kalenjuková, která se také zúčastnila cesty do Washingtonu. Podle ní ale sovětská technika Ukrajině výhru ve válce nezaručí. Vyjmenovala v té souvislosti rovnou i důvody. „Za prvé, Rusko má mnohem více sovětské techniky. Za druhé, nemáme kde vzít munici pro tuto techniku. A za třetí, Rusko má zkrátka víc jednotek a vojáků,“ cituje její slova server CNN Prima News. I přesto existuje řešení, jak Rusko porazit. A to pomocí těžkých zbraní dodaných Západem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Letadlo MiG-29

Podle Ustinové potřebuje Ukrajina raketový systém s vícenásobným odpalováním (MLRS), samohybné houfnice Paladin a stíhaní letouny, jako jsou F-16. Právě USA nejdříve váhaly, zda na Ukrajinu posílat těžké zbraně. S MLRS i stíhačkami váhají dál. Součástí posledních balíčků už ale byly houfnice. Rozhodnutí přesto podle ukrajinské poslankyně přišlo pozdě. „Kdybychom měli houfnice před dvěma měsíci, k Mariupolu by nedošlo. Rusové by nebyli schopni jej obklíčit a doslova ho zničit. Pro nás čas znamená životy, tisíce životů,“ cituje Ustinovou CNN Prima News.

Ukrajinci ruské tlusťochy rozsekají

Ukrajinská poslankyně tak dala jasně najevo, že nesouhlasí se západní opatrností. Západ se obává především možného vyprovokování Ruska, což by vedlo k většímu konfliktu. Země proto podporují Ukrajinu především finančně. Velké prostředky vynakládají na válku i USA. Tento týden americká Sněmovna reprezentantů schválila dosud největší balík peněz na vojenskou a humanitární pomoc. Nově vyčlenila téměř 40 miliard dolarů (948 miliard korun), informuje ČTK. Za štědrost kongresmanům poděkoval na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pomoc se rozhodně bude hodit, protože především na východě země boje neustávají. Naopak je zřejmé, že Rusové chtějí do získání Donbasu dát maximum. I proto se spekuluje, že Moskva vyhlásí všeobecnou mobilizaci. Z té ale ukrajinští vojáci strach nemají. „Ruská mobilizace by nezměnila nic. Tak ty ruské tlusťochy přivezou a co jako? Budou tady běhat po polích? Viděli jste naše odhodlané obránce. My máme dost lidí, kteří mají silnou motivaci. Jsou připraveni rozsekat okupanty na kousky,“ řekl ukrajinský velitel na Donbasu serveru CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články