Podzim s sebou přináší řadu nepříjemností. Nejde jen o méně slunečního svitu a více pochmurného počasí, ale také o změnu letního času na zimní.
Změna času nastane už tento víkend a web Fakt upozorňuje na negativní důsledky z toho plynoucí. Přestože je přepínání letního a zimního času dlouhodobou záležitostí, málokdo si na to zvykl. I když změna, která přijde o víkendu je spíše pozitivní. V noci ze soboty na neděli se ve 3:00 posunou ručičky hodin na 2:00,. Čas se tak posune dozadu a lidé mohou o hodinu déle spát. I tato změna ale přináší mnoho negativit. Nejde přitom jen o nějaký nekomfortní pocit, ale závažné zdravotní problémy.
Vážné zdravotní problémy
Jak píše web Fakt, podle studie výzkumníků ze Švédska zveřejněné v New England Journal of Medicine během prvního týdne po změně času zhruba o 5 procent roste počet případů infarktů myokardu. První pondělí následující po posunutí ručiček je odhadované riziko 6 procent, první úterý pak dokonce kolem 10 procent. Tyto odhady se ale vážou ke změně zimního času na letní, kdy dojde k posunutí ručiček dopředu. Naopak z letního na zimní, který přichází, dochází nejčastěji k infarktům v prvním týdnu ve čtvrtek, upozorňuje web Fakt.
Změnami trpí nejen srdce, ale i mozek, a proto hrozí také zvýšené riziko mrtvice. Touto komplikací se zabývali finští vědci, kteří u 3 tisíc pacientů prokázali, že v prvním týdnu po změně času, kdy spíme o hodině méně, naroste počet případů mrtvice o 8 procent. Nejde jen o fatální zdravotní problémy. Změny času způsobují také problémy jako je bolest hlavy. Nepříjemnosti mají především lidé starší 50 let, píše dále web Fakt. Za několik dnů by se mělo vše z fyzických obtíží vrátit do normálu, ale přetrvávat mohou psychické problémy.
Změna v nedohlednu
Výzkum publikovaný v British Medical Journal ukázal, že v listopadu dochází ke zvýšenému výskytu depresí, které souvisí právě se změnou času. Nepřirozené posunování ručiček má negativní dopad také na řidiče, což vede k vyššímu počtu nehod. Podle vědců z americké University of Colorado Boulder kvůli tomu ročně na silnicích zemře až 28 lidí, uvádí web Fakt. I proto se každý rok ozývají kritické hlasy, které volají po ukončení střídání času. Podle veřejné diskuze až 84 procent občanů Evropské unie se systémem nesouhlasí, píše web Finance.
Evropský parlament to vzal v roce 2018 v potaz a schválil návrh na zrušení letního času. Poslední střídání mělo proběhnout v roce 2019 a následně měl být v celé sedmadvacítce zaveden jednotný čas. K tomu nakonec nedošlo a zatím není jasné, kdy nastane, protože Rada Evropské unie se k projednání návrhu dosud nedostala. Vzhledem k problémům, které aktuálně Evropa řeší, se nepředpokládá v této otázce brzy nějaký posun.