Manuální vs automatická – jakou převodovku zvolit?

Mnoho řidičů přemýšlí nad výběrem převodovky. Manuální, nebo snad automatická? Rozhodování není vůbec jednoduché, protože ruční jsou levné na opravu, ale automatické stroje jsou velkou vymožeností. Na co byste si tedy měli dát pozor?

                   

Výhody a nevýhody manuální převodovky

Jako každý design, oba mají výhody i nevýhody. Manuální převodovky znamenají jednoduchost, nízkou poruchovost a nízké náklady na provoz a opravy. Automatické převodovky však šetří levou nohu a není třeba se soustředit na převody. Pokusme se posoudit pozitiva i negativa obou mechanismů.

Manuální převodovky jsou nejoblíbenějším řešením používaným v osobních automobilech. Mají jednoduchý design a snadno se opravují. Provozní náklady jsou také mnohem nižší než u automatů. Největší nepříjemností je však potřeba ovládat rychlostní stupně řidičem. Dělitelnost pozornosti je proto důležitou součástí provozu manuální převodovky. Mechanika je jednoduchá. Základem jsou převody trvale navzájem propojené a synchronizátory, které usnadňují přesun mezi rychlostními stupni. Starší typy měly pouze převody, což značně ztížilo plynulou jízdu, ale naštěstí pro nás jde technika kupředu. Obsluha je jednoduchá – řidič řadí páku mezi rychlostními stupni, čímž řadí do příslušných poloh. Hlavním problémem automobilů s manuální převodovkou je nutnost používat při řazení spojku, což má za následek odpojení motoru a dočasnou ztrátu výkonu. Nejčastějšími poruchami jsou opotřebení spojky a nesprávné nastavení synchronizátoru. Výhodou je bezpochyby nízká poruchovost a nízké náklady na opravy. Při výběru nového auta si nezapomeňte zkontrolovat také historii vozidla pomocí VIN kódu. Může vám to ušetřit mnoho starostí a nepříjemností do budoucna.

Výhody a nevýhody automatické převodovky

Největší výhodou automatických převodovek je bezpochyby to, že nemusíte věnovat velkou pozornost řazení. Toto nejvíce oceníte v rušném městě. Konstrukce nemá spojku a převody se mění automatickým brzděním prvků planetového soukolí. Konstrukce strojů je velmi složitá, což má obrovský dopad na náklady na opravu. Tyto boxy vyvolávají v řidičích extrémní emoce. Někteří je plně chválí, jiní přísahají, že si nikdy nekoupí auto, které je automatem vybaveno. Přitom stačí tento mechanismus před nákupem řádně zkontrolovat, abyste si mohli dlouho užívat plynulé a bezproblémové řízení. VIN dekodér vám také sdělí informace o tom, zda nebyl vůz bouraný.

Prvním bodem, kterému bychom měli věnovat pozornost, je chování převodovky při rozjezdu. Pokud cítíte vibrace nebo škubání, mělo by to ve vás vyvolat podezření. Někdy stačí doplnění oleje, ale obvykle je nutná servisní prohlídka. Další věcí je chování boxu za jízdy. Možné trhnutí, kolísání otáček motoru nebo nerovnoměrné zrychlení rozhodně předznamenává blízkou návštěvu servisu. Automatická převodovka může způsobit spoustu problémů, ale měli byste vědět, že software, mechanika nebo právě použitý olej jsou nejčastější příčiny. Věnujte jim náležitou pozornost, protože neodborná výměna může způsobit obrovské problémy při provozu automobilu. Nejrozumnějším řešením je dodržovat doporučení výrobců. Automatické převodovky jsou rozděleny do několika podtypů.

Je třeba poznamenat, že náklady na provoz automatických strojů jsou často vyšší než náklady na manuální převodovky. Určitě také případným problémům zabrání důkladná kontrola ojetého auta před koupí a pak se ukáže, že provoz stroje není tak problematický.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů