Češi stále tloustnou. Ke kilogramům navíc přispěla i pandemie koronaviru. Lidé byli v karanténách, sportoviště byla zavřená a děti seděly doma u počítače.
Podle odborníků trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou více než polovina Čechů. Situaci zhoršila opatření spojená s pandemií koronaviru a omezením pohybu. Lékaři proto nyní čekají vlnu obezity a z ní plynoucí zdravotní komplikace. O rozhovor na toto téma jsme požádali Jiřího Suchého, profesora z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Jak velký problém je obezita, kde jsou Češi ve srovnání s vyspělou Evropu?
Češi jsou nelichotivém čtvrtém místě v počtu obézních v Evropě.
Kdo vede na kila? Větší konfekci oblečení teď kupují spíše ženy nebo muži?
Výrazně obéznější jsou čeští muži než ženy.
Když hovoříme o epidemii obezity, co si pod tím vlastně představit?
Stále se zvyšující procento obyvatel (nejen) České republiky, kteří nemají doporučenou váhu.
V jakém případě můžeme hovořit o člověku, že už je obézní, že se nejedná pouze o nadváhu?
Obvykle se používá jednoduché hodnocení v podobě BMI, body mass index (pozn. redakce: poměr výšky a váhy). Když vystoupá na 30 indikuje obezitu, nadváha se pak pohybuje nad 25. Doporučená váha lékaři i obezitology je od 18,5 do 25.
Může za více obézních lidí i pandemie koronaviru?
Určitě ano. Stav obezity a nadváhy je v Česku špatný dlouhodobě, pandemie koronaviru ale situaci ještě zhoršila. Lidé se méně hýbali a stres zajídali nadbytečným množstvím jídla. Nejnovější data například ukazují, že jedenáctileté děti za poslední rok ztloustly oproti předchozím letům o 2 %, tedy přibližně o jeden kilogram.
Co z toho plyne?
Špatné stravovací a pohybové návyky z dětství si ponesou až do dospělosti, kdy se projeví právě cukrovkou, zvýšeným tlakem nebo třeba artrózou.
K jakým nemocem obezita vede? Co všechno může způsobit?
K celé řadě. Například k cukrovce 2. typu, infarktům nebo k poškození kloubů. Obezitou začíná většina nemocí srdce, vyšší tělesná hmotnost zvyšuje riziko vzniku srdečního selhání i infarktu. Velmi úzká je také souvislost vztahu mezi obezitou a cukrovkou či endokrinologickými poruchami. V neposlední řadě má obezita negativní vliv i na psychiku. Pacienti často kvůli kilům navíc trpí depresemi a úzkostnými stavy.
Zástupci odborníků na pohyb a výživu, diabetologů či kardiologů založili spolek Zastavme nadváhu a obezitu. Co si od toho slibujete?
Chceme přispět ke zlepšení situace s nadváhou a obezitou v populaci. Spolupráce mezi autoritami a organizacemi je v současné době minimální, a právě to se snažíme jako spolek změnit. Velmi důležitá je spolupráce lékařů s nutričními terapeuty a specialisty, kteří řeší pohybové aktivity.
Jak dostat rady expertů k těm, co je potřebují?
Děti často kopírují životní styl i stravování rodičů, takže je důležité působit na rodiče i děti.