,,Deprese může epilepsii zhoršit, nemoc provázejí stigmata,“ říká lékařka Zárubová

Epilepsií v Česku trpí přibližně 80 tisíc lidí, z toho čtvrtinu tvoří děti. Epileptici to mají těžké. Horší než záchvaty mohou být úzkosti a deprese.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jany Zárubové
                   

Život pacientům kromě nemoci ztěžují i úzkosti a deprese, které epilepsii často provázejí. Pomoci jim mohou nové moderní léky, jež účinně zabraňují epileptickým záchvatům, ale současně nenarušují pacientovu psychiku. Právě na důležitost psychické pohody lidí s epilepsií upozorňují lékaři u příležitosti tzv. Purple day. O nemoci jsme si povídali s lékařkou Janou Zárubovou z Centra pro epilepsii FN Motol, která je zároveň místopředsedkyní spolku EpiStop.

Paní doktorko, co je to vlastně epilepsie? Je možné najít jeden charakteristický rys, nebo je to široký pojem?

Epilepsie jsou chronická neurologická onemocnění charakterizovaná opakovaným výskytem neprovokovaných nebo reflexních epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Epilepsie není jedna nemoc, jedná se spíše o skupinu onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mozek

Jaké jsou hlavní projevy?

Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat například pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí.

Jsou právě Vámi zmíněné záchvaty tím nejnebezpečnějším?

To může záležet na druhu záchvatů, kterým se daná epilepsie projevuje, někdy jsou nejnebezpečnější záchvaty, jindy kognitivní dysfunkce nebo psychiatrické komorbidity.

Existuje pro všechny pacienty stejná léčba, nebo se „šije“ na míru?

Léčba se šije na míru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti

Kdy se epilepsie projevuje, je to problém i u dětí? Jsou tyto děti případně nějak stigmatizovány?

Epilepsie se může projevit v každém věku, nejvíce u dětí a seniorů. Stigma představují hlavně předsudky a neznalost laiků, a to jak z okruhu blízkých, tak vzdálenějších.

Dnešní doba je hodně hektická, navíc kolem sebe slyšíme o válce, zdražování atd. Je právě stres tím, co může epilepsii zhoršit?

Ano, stres může epilepsii zhoršit, stejně jako jiná chronická onemocnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články