Senátor Růžička: Do českého vzdělávacího systému bude nutné začlenit desítky tisíc ukrajinských dětí

Ministr vnitra Vít Rakušan oznámil na tiskové konferenci, že v Česku je už více než 100 tisíc ukrajinských uprchlíků. Mezi nimi samozřejmě i mnoho dětí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího Růžičky
                   

Podle odhadů může jít až o desítky tisíc dětí, pro které bude třeba hledat vhodné školy. Co je podle 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky nejdůležitější? Jaké kroky by bývalý ředitel Gymnázia Jana Keplera doporučil? 

Je kabinet Petra Fialy připraven na příliv uprchlíků z Ukrajiny?

V případě války na Ukrajině se jedná o zcela mimořádnou situaci, na ty se nelze dopředu nikdy připravit. Každopádně česká vláda si v tomto ohledu počíná více než dobře.

Je připraveno i české školství? Bude dostatek míst pro nové žáky i učitelů, o které je už teď velká nouze?

Situace ve školství rozhodně nebude jednoduchá. Již nyní se ukazuje, že v rámci migrační vlny bude třeba začlenit do vzdělávacího systému možná desítky tisíc dětí. České školství se v minulosti vyrovnalo s řadou problémů, jsem přesvědčený, že zvládne i tuto výjimečnou situaci. Již nyní MŠMT pracuje například na stanovení zvláštních postupů spojených s přístupem ke vzdělávání žáků a studentů, kteří do Česka míří z Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě z Ukrajiny

Vy, jako dlouholetý pedagog i ředitel pražského gymnázia, jaké kroky byste doporučil, co by se mělo dít, aby ukrajinské děti měly kvalitní podmínky?

Za zcela zásadní považuji jazykovou výuku ukrajinských žáků a studentů. Pro kvalitní vzdělávání bude nutné, aby děti měly možnost se co nejdříve naučit alespoň základy českého jazyka. Tato výuka nemusí probíhat nutně na školách. S jejím zajištěním mohou pomoci instituce nabízející volnočasové aktivity, tedy domy dětí a mládeže atd.

Jak vnímáte českou pomoc Ukrajině, dělá Česká republika dost, nebo může ještě více?

Pomoc ze strany České republiky je mimořádná, a to nejen humanitární a finanční, ale i co se týče dodávek zbraní a vojenského materiálu. Česko odvádí také důležitou práci v rámci Evropské unie. Zároveň bych rád vyzdvihl pomoc občanů České republiky, kteří organizují peněžní a materiální sbírky, pomáhají příchozím ukrajinským obyvatelům. Je to ohromná vlna solidarity. Doufám, že nám vydrží.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Škola

Je podle Vás správný dosavadní zdrženlivý postoj NATO, pokud jde o přímou vojenskou intervenci na Ukrajině?

Zlu se nemá ustupovat. V minulosti se nám to několikrát nevyplatilo, ale samozřejmě nikdo nechce, aby se rozpoutala třetí světová válka. Je na vojenských a bezpečnostních stratézích, jak Rusko zastavit. Obávám se, že bez masivní podpory přinejmenším v oblasti těžkých zbraní a vojenského systémů to nepůjde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články