V České republice zdražuje prakticky vše. Stát v pomoci občanům podle ekonoma Pilíška selhává.
Pokud se vláda nevzpamatuje a nezajistí rozumné ceny pro občany a výrobu, budeme mít všichni velký problém. Myslí si to ekonom a zakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek. I role české vlády v současné krizi byla tématem našeho rozhovoru pro Události247.
Pokud válka na Ukrajině brzy neskončí, černé scénáře hovoří o obrovském nárůstu nezaměstnanosti, krachu firem atd. Souhlasíte s tím?
To nejsou černé scénáře, to je vykreslená realita bez příkras.
Toto už asi vůbec nelze srovnat s covidovou krizí. Tady už by stát asi nedokázal pomáhat a vše „uplatit“, nebo ano?
Fikce, že se o nás stát postaral během covidu, při analýze makroekonomických dat neobstojí. Covidové restrikce stály stovky tisíc živnostníků veškeré úspory a mnoho firem nenávratně poškodily.
Je vůbec někdo, kdo neutrpěl ztráty?
Bez „ztráty kytičky“ přežili snad jen státní zaměstnanci. I když i to je diskutabilní, neboť se zároveň neúměrně zvýšil státní dluh. Představa, že se nás deficit státního rozpočtu – lidově dluh – netýká, je opravdu iluzorní.
Co nás čeká?
Pokud se vláda nevzpamatuje a nezajistí rozumné ceny energií pro občany a výrobu, budeme všichni strčeni do tobogánu a nikdo se nás nebude ptát, zdali chceme jet dolů, nebo ne. Diplomacie byla odjakživa uměním možného a ideologie do ní zkrátka nepatří. Tu můžete uplatňovat pouze z pozice silnějšího, a to my v žádném ohledu nejsme.
Co tedy z Vašeho pohledu vládě nejvíce chybí?
Politicky nám zcela chybí jakákoliv koncepce a kontakt s realitou, a to obvykle nedopadá dobře. Na druhou stranu je to signál pro lidi, aby se začali starat sami o sebe, nespoléhali příliš na stát a obnovili důvěru ve fungování menších celků.
Máme sílu, abychom to dokázali?
Naší silnou stránkou byla vždy pospolitost, třeba ve spolcích, která byla již za Rakouska-Uherska trnem v oku tehdejším vládcům. Třeba teď přišel čas ji opět obnovit.
Vláda chce pomoci alespoň seniorům, hovoří o třetí valorizaci důchodů…
Valorizace důchodů je dlouhodobě populistické politické téma. Senioři jsou skupina, čítající ke konci roku 2021 téměř 2,4 milionu obyvatel, a to už je před komunálními volbami vážný důvod k přehodnocení názorů dnes vládnoucí opozice.
Jak to myslíte?
Dnešní koalice přeci v minulosti tento krok programově kritizovala. Je to pragmatické rozhodnutí a není třeba ho jakkoliv odsuzovat. Počty rozhodují a důchodci k volbám chodí.