„Stát bohužel v pomoci občanům selhává,“ míní ekonom Pilíšek

V České republice zdražuje prakticky vše. Stát v pomoci občanům podle ekonoma Pilíška selhává.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Romana Pilíška
                   

Pokud se vláda nevzpamatuje a nezajistí rozumné ceny pro občany a výrobu, budeme mít všichni velký problém. Myslí si to ekonom a zakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek. I role české vlády v současné krizi byla tématem našeho rozhovoru pro Události247.

Pokud válka na Ukrajině brzy neskončí, černé scénáře hovoří o obrovském nárůstu nezaměstnanosti, krachu firem atd. Souhlasíte s tím?

To nejsou černé scénáře, to je vykreslená realita bez příkras.

Toto už asi vůbec nelze srovnat s covidovou krizí. Tady už by stát asi nedokázal pomáhat a vše „uplatit“, nebo ano?

Fikce, že se o nás stát postaral během covidu, při analýze makroekonomických dat neobstojí. Covidové restrikce stály stovky tisíc živnostníků veškeré úspory a mnoho firem nenávratně poškodily.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Je vůbec někdo, kdo neutrpěl ztráty?

Bez „ztráty kytičky“ přežili snad jen státní zaměstnanci. I když i to je diskutabilní, neboť se zároveň neúměrně zvýšil státní dluh. Představa, že se nás deficit státního rozpočtu – lidově dluh – netýká, je opravdu iluzorní.

Co nás čeká?

Pokud se vláda nevzpamatuje a nezajistí rozumné ceny energií pro občany a výrobu, budeme všichni strčeni do tobogánu a nikdo se nás nebude ptát, zdali chceme jet dolů, nebo ne. Diplomacie byla odjakživa uměním možného a ideologie do ní zkrátka nepatří. Tu můžete uplatňovat pouze z pozice silnějšího, a to my v žádném ohledu nejsme.

Co tedy z Vašeho pohledu vládě nejvíce chybí?

Politicky nám zcela chybí jakákoliv koncepce a kontakt s realitou, a to obvykle nedopadá dobře. Na druhou stranu je to signál pro lidi, aby se začali starat sami o sebe, nespoléhali příliš na stát a obnovili důvěru ve fungování menších celků.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Petr Fiala

Máme sílu, abychom to dokázali?

Naší silnou stránkou byla vždy pospolitost, třeba ve spolcích, která byla již za Rakouska-Uherska trnem v oku tehdejším vládcům. Třeba teď přišel čas ji opět obnovit.

Vláda chce pomoci alespoň seniorům, hovoří o třetí valorizaci důchodů…

Valorizace důchodů je dlouhodobě populistické politické téma. Senioři jsou skupina, čítající ke konci roku 2021 téměř 2,4 milionu obyvatel, a to už je před komunálními volbami vážný důvod k přehodnocení názorů dnes vládnoucí opozice.

Jak to myslíte?

Dnešní koalice přeci v minulosti tento krok programově kritizovala. Je to pragmatické rozhodnutí a není třeba ho jakkoliv odsuzovat. Počty rozhodují a důchodci k volbám chodí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články