Ekonom Lukáš Kovanda: Reakce západních zemí na konflikt je fiasko. Putin je připravený zahájit jednání s Ukrajinou

Kreml uvedl, že Kyjev navrhla rozhovory ve Varšavě, a pak přerušil kontakt. Putin zároveň vyzval ukrajinské vojáky, aby „vzali moc do svých rukou“.

i Zdroj fotografie: S vědomím Českého královského institutu / Facebook
                   

V rusko-ukrajinské válce možná dojde ke zvratu. Může se o to postarat Čína. Putin je údajně ochotný uskutečnit rozhovory s Ukrajinou. Prý pověřil běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, aby je uspořádal v Minsku. Co by to přineslo, a co by z toho měla Čína? Událostem247 odpovídal ekonom Lukáš Kovanda.

Putin připustil jednání s Ukrajinou, je hlavním důvodem iniciativa Číny?

Kreml může ve skutečnost reagovat hlavně na apel Číny, aby Rusko a Ukrajina usedly k vyjednávacímu stolu. Otázkou zůstává, zda si tento apel v Pekingu „objednal“ sám Putin, aby mohl z invaze začít vycouvávat, aniž úplně ztratí tvář. Nebo zda se Čína do situace vkládá ryze na základě vlastního rozhodnutí.

Staví se tedy Čína do role jakéhosi ,,usmiřovače“?

Slabé sankce Západu totiž dláždí cestu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby se ujal potenciálně dobře propagandisticky využitelné role mírotvorce. Si se dříve telefonicky spojil s Putinem, aby ho vybídl k jednání s Ukrajinou. Rusko poté svůj postoj k jednání s Ukrajinou změkčilo. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zpustošený Kyjev

Mohlo v tom hrát roli i to, že Putin s invazí čekal až do skončení olympijských her?

To, že Putin zjevně vyčkával na konec olympijských her v Číně, než invazi zahájil, Pekingu evidentně nestačí. Čína má na Ukrajině své ekonomické zájmy. Čína nijak úzce s Ruskem nekooperuje, například se nyní zdráhá odebírat ruskou ropu. Obává se, že na ni dopadnou sankce Západu.

Nemůže tento krok spíše Západ oslabit?

Pokud by Peking situaci na Ukrajině uměl řešit, a přispěl zásadně k jejímu zklidnění, význam Západu to ale dále oslabí. Mnozí by takový vývoj interpretovali tak, že poměrně ,,bezzubý zásah“ Západu vůči Rusku umožnil Číně sehrát roli země, která v těžké chvíli Ukrajině, fakticky jako jediná, vyšla na pomoc.

Myslíte si, že za to bude Čína na oplátku něco požadovat?

Jistě by to reflektovala Ukrajina v budoucích letech, Čína by tak získala spojence doslova „před branami“ EU. Určitě, její pomoc Kyjevu nebude nezištná. 

iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští vojáci

Jak z hlediska ekonoma tedy hodnotíte rusko-ukrajinský konflikt?

Z hlediska reakce Západu, a zvláště zemí typu Německa, je tak zatím ukrajinsko-ruský konflikt jedním velkým fiaskem, které nepříznivě poznamená význam a reputaci Západu ve světě v příštích letech a desetiletích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články