Gazprom pohrozil, že bez plynu může být i Česko

Firma avizovala, že omezí proudění plynu i do dalších států EU. Premiér Petr Fiala v reakci na to řekl, že je nezbytné zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

TN píše, že Gazprom embargo na dodávky plynu pro Polsko a Bulharsko obnoví, až zaplatí v rublech, jak požaduje ruský prezident Vladimir Putin. Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška vypínaní a zapínání plynu označil v rozhovoru pro Rádio Impuls jako nátlak. Rusko podle něj postupně vypne dodávky plynu celé Evropě. Všímá si toho iDNES.

Plyn by se mohl vyrábět z kravského trusu

Bartuška pro Impuls uvedl, že v Česku se v tuto chvíli plyn vypnout nedá. „Ten k nám totiž proudí přes Německo. Systém plynovodů napříč Evropou je propojený a neumožňuje vypnout jednu konkrétní zemi,“ upřesnil. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka podle iDNES navrhuje, aby Česko kromě využití alternativních dodavatelů, obnovitelných zdrojů a tepelných úspor využilo i takzvaný biometan. K výrobě plynu by se tak využíval trus chovných krav.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Ministerstvo průmyslu a obchodu dle iDNES uvedlo, že při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen pro domácnosti a například pro nemocnice, které patří do důležité infrastruktury. Jak píše CNN Prima NEWS, existuje deset takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním by se omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo.

Podle ekonoma nás čeká „megakrize“

Burzovní cena plynu na evropských trzích v úterý ráno vzrostla o 24 procent, Událostem247 to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Gazprom podle iDNES avizoval, že může omezit proudění plynu i do dalších států EU, týká se to i Česka. V případě neoprávněného odběru ruského plynu z tranzitních objemů do třetích zemí pak budou tranzitní dodávky sníženy o tento objem. „Týkalo by se to třeba Německa a zprostředkovaně i tuzemska,“ řekl Kovanda.

Ekonom Štěpán Křeček pro Události247 doplnil: „Obávám se, že ta energetická krize, kterou jsme doteď zažívali, se postupně začíná měnit v energetickou megakrizi.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články