,,Nová varianta omikronu se šíří rychleji, zatím o ní ale víc nevíme,“ říká Roman Prymula

V České republice se v minulých dnech objevila nová verze omikronu nazvaná jako varianta XE. Ta se sice šíří rychleji, situaci by ale podle Prymuly zhoršit neměla.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Roman Prymula je český epidemiolog, vojenský lékař a vědecký pracovník, který byl za vlády premiéra Andreje Babiše i ministrem zdravotnictví. Věnuje se především problematice imunizace a vakcín.

Co už o nové variantě označované jako XE víme?

Jedná se o variantu, která je rekombinací dvou variant, které se tady vyskytovaly, tedy BA.1 a BA.2. To znamená, že je kombinací genů z minulých variant. Nemáme robustní data, aby bylo jasné popsat, co tato varianta způsobuje. Podle stávajících poznatků by se však neměla výrazně klinicky lišit od toho, co je varianta omikron.

Můžeme očekávat zhoršení epidemiologické situace?

Zatím víme, že se šíří rychleji než původní verze omikronu, a to asi o deset procent. Jiné parametry zatím nejsou jasné. Ovšem fakt, že jsme se setkali s jednotlivými variantami, z nichž tato varianta vznikla, by měl znamenat, že její průběh by neměl být závažný. Nemyslím si, že se bude jednat o nějak dramatickou variantu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Může se varianta XE stát dominantní?

Šíření této varianty, vzhledem k době, kdy byla poprvé zachycena, je mírnější a pomalejší než u klasické varianty. Zatím tedy nejsou signály, že by se měla stát dominantní.

Jarní a letní měsíce by tedy měly být klidné?

Myslím, že teď nejsou signály nějaké závažné varianty, které by vedly k tomu, že bychom během jara nebo léta měli zaznamenat prudký nárůst. Dá se čekat, že jaro a léto bude klidné a nebudou nutná další opatření. Na podzim k navýšení dojde, jelikož se nákaza chová sezonně, ale pokud přijde varianta, se kterou jsme se setkali, tak by to nemuselo být nijak dramatické.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výzkum

Můžeme se brzy dočkat zase nějaké další nové varianty?

Variant je velké množství, ale nemají epidemiologický význam. Spontánně vznikají a zanikají, naprostá většina z nich není schopna se šířit dramatickým způsobem. Kdykoliv se však může stát, že přijde nová varianta, která se bude šířit, protože množení viru a schopnost generovat nové mutace je naprosto přirozené. Pokud je virus v populaci obsažen masivně, tak nová mutace vzniknout může.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články