Podzim nás může nehezky překvapit, covid se vrátí, říká poslanec a lékař Tom Philipp

Život s nemocí covid-19 nekončí. Koronavirus bohužel nezmizel, podle odborníka udeří na podzim znovu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Toma Philippa / Facebook
                   

Česká společnost musí podle poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) být připravena na to, že se s covidem opět budeme potýkat ve větším měřítku. Dle něj je nutné udělat všechno proto, abychom opět neplnili nemocniční lůžka.

Mnoho lidí má pocit, že covid je pryč. Je to pravda?

Tento falešný pocit bezpečí jsem tu již několikrát měli a vždy se nám zatím vymstil. Nechci malovat čerty na zeď, ale podzim nás ještě může nehezky překvapit.

Jak se překvapení vyhnout?

Doporučuji všem, aby se nechali očkovat ať již třetí posilující dávkou nebo pokud ještě očkování nemají, tak ať ho urychleně absolvují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování covid-19

Vrátí se covid? Pokud ano, kdy?

Ano, domnívám se, že covid se na podzim opět vrátí. Je proto důležité, v jaké nás zastihne kondici. Zda bude naše populace dostatečně proočkovaná a tím chráněna proti těžkému průběhu, který by vyžadoval hospitalizaci anebo ho přivítáme bez obranyschopnost posilujících dávek, nepřipraveni a opět zaplníme nemocniční lůžka těžkými případy zápalů plic. Věřím, že si vybereme tu lepší cestu.

Pan doktor Šmucler v jednom rozhovoru ze začátku února říkal, že „české zdravotnictví směřuje ke krachu a že potřebuje zásadní reformy“. Myslíte si to také?

Co k tomu dodat. To se říká již léta a české zdravotnictví ukázalo, že je schopno neuvěřitelných věcí. Covid nás prověřil a myslím, že většina zdravotníků obstála.

Jak je na tom české zdravotnictví podle Vás?

Za mě je systém péče o pacienty kvalitní. Jako každý takový složitý systém potřebuje stále kultivovat, vylepšovat a udržovat. Nicméně náš systém komplexních onkologických center, centrová péče o pacienty s iktem, traumatem, srdečním postižením, to jsou systémy, které nám mohou v zahraničí závidět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ordinace

Co je třeba stále vylepšovat?

Systém úhrad je třeba vylepšovat, ale také kultivovat. Protože dobře nastavená motivace, a především ta finanční, je velmi důležitá.

Je zdravotnictví připraveno na ukrajinské uprchlíky? Zaznamenal jsem prohlášení lékařů, že budou léčit zadarmo.

Není nutné, aby lékaři léčili někoho zadarmo. Vláda a zákonodárci zareagovali velmi rychle a připravili soubor zákonů (lex Ukrajina), které usnadňují život lidem prchajícím před příšernou válkou vyvolanou Ruskem.

Jak konkrétně?

Každý, kdo k nám přijde z Ukrajiny, dostane na požádání vízum strpění, a tím pádem je automaticky pojištěn například u Všeobecné zdravotní pojišťovny, a to i 30 dní zpětně – stačí požádat. Úhrada péče je tak zajištěna, a to jak vyšetření, tak všechna ošetření a veškeré léky.

Systém je tedy nastaven dobře?

Ano, velmi dobře. Ukrajincům zajišťuje jistotu péče a lékařům jistotu úhrad.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články