Stále rostoucí ceny se dotknout prakticky všech. Nejen těch nejchudších, zasažena bude i střední třída, která je tahounem ekonomiky.
Pomoc seniorům, rodinám s dětmi, ale i malým a středním podnikatelům. Kolik peněz vláda vyčlenila? A proč není cesta dále zvyšovat státní dluh? Nejen o tom v rozhovoru s poslancem Stanislavem Blahou (ODS).
Jak by měl stát pomáhat českým občanům v době, kdy dochází k enormnímu zdražování apod.?
Je potřeba pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. Musíme pomoc promyslet tak, aby byla cílená, ne plošná. Inflace a zdražování energií dopadá především na rodiny s dětmi, seniory a ty, kteří se pohybují s příjmem u životního minima. Od června proto vláda zvýší penze každému seniorovi v průměru o tisíc korun měsíčně. To je nejrychlejší meziroční růst důchodů v historii.
A co třeba rodiny?
Ty si zase mohou zažádat o příspěvek na bydlení, pro který vláda uvolnila tři miliardy. Není to okamžité uzdravení, ale je to velká náplast, která má zpomalit důsledky projídání státních financí minulé vlády, a hlavně zuřící války na Ukrajině.
Malí a střední podnikatelé se také dočkají pomoci?
Ano. Těm se kvůli zvyšování cen energií výrazně krátí příjmy. Vláda jim také musí pomoci, protože v konečném důsledku jsou to především oni, kdo drží naši ekonomiku při životě. Jsem rád, že jim uvolnila tři miliardy jako kompenzaci a že třeba takové Ministerstvo průmyslu a obchodu obnovilo sektorovou podporu v programu COVID 2022. Správně cílená pomoc je ta nejefektivnější.
Stav rozpočtu je ve špatném stavu, zadlužení je velké. Bylo by cestou dluh nadále zvyšovat?
Babišova vláda předložila na tento rok rozpočet, který byl velmi špatný. Kdybych ho měl shrnout, tak chtěl jen projídat veřejné finance pro uživení líbivých politik, které by ho ale stejně dlouho neudržely. V únoru jsme proto předložili ve Sněmovně nový, daleko rozumnější rozpočet, který schodek výrazně snižuje.
Kde nejvíce šetří?
Hlavně na státu, na provozu a zbytečných výdajích, které nikomu neprospívaly. Zvyšovat dluh by znamenalo zadlužit další generace lidí, kteří by museli tyto peníze splácet, nemohli by spořit sami pro sebe. A to prostě není cesta.
Pan exministr Havlíček v Partii televize Prima tvrdil, že vláda ignoruje střední třídu, která růst cen také postihne. Vidíte to stejně?
Pan exministr Havlíček podle mě není v pozici, která mu dovoluje někoho kritizovat. Udržet zdravou střední třídu je nutností jakéhokoliv dobrého hospodáře. A to naše vláda, vláda Petra Fialy, moc dobře ví. Proto nezvyšujeme daně těm, kteří je platí v největším podílu.
Co by se stalo, kdyby střední třída „padla“?
Když se střední třída zatíží, nebude schopna peníze do ekonomiky vracet. Proto se daně zvyšovat nesmí a nebudou. Lidem musí peníze zůstat v peněženkách, na jejich vlastní výdaje, ne na ty státní. Na zabezpečení rodiny, na péči o děti, nebo na úspory do budoucna.
Ve společnosti se stále častěji objevuje nespokojenost. Hrozí podle Vás nárůst extremistických stran?
Pevně věřím, že ne. Nárůstu extremistických stran svědčí populistické vlády a jejich nesplnitelné sliby. V čele České republiky teď ale stojí Petr Fiala, jehož vládě podle posledních průzkumů lidé naopak důvěřují stále více a více. Nejlepším lékem proti vzniku takových stran je to, že budeme k lidem mluvit upřímně, pravdivě, otevřeně a srozumitelně. Že budeme dělat politiku racionální, sociálně citlivou a s dlouhodobým výhledem.
Je chyba i na straně vlády, která podle mnohých nedostatečně vysvětluje své kroky a opakuje tak chyby vlády Andreje Babiše z koronavirové krize?
Chyba na straně vlády určitě je – ale té minulé, Babišovy. Zdědili jsme po ní obrovský státní dluh, rozdělenou společnost, inflaci, nedůvěru lidí v to, že politici dokáží něco změnit. A tak jak říkáte, zmatená komunikace Babišovy vlády a expremiéra samotného na tom má svůj díl viny. Máme před sebou kus práce, ale pevně věřím, že SPOLU to zvládneme. Současná vláda k tomu má ty nejlepší předpoklady.