Odporné, zhodnotil Fiala prezidentskou kampaň

Kampaň prezidentských kandidátů mezi prvním a druhým kolem byla velmi vypjatá. Podle některých nejhorší v historii.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Velmi ostře se k volební kampani vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), informuje server Novinky. „Viděli jsme velmi nepříjemnou kampaň. Používaly se útoky na lidské vášně, vyvolávání strachu, lži, zpochybňování mezinárodních závazků a rozdělování společnosti. Myslím, že ta kampaň měla za cíl odradit některé méně rozhodné voliče. Když mluvíme o skutečně odporné kampani, kdy se používaly prostředky, které do slušné společnosti nepatří, tak o to víc by měli být lidé motivováni jít k volbám,“ prohlásil šéf vlády.

Vládní zástupci volili Pavla

Fiala se ke kampani vyjádřil při příležitosti páteční návštěvy volební místnosti. Předseda vlády připomněl, že společnost je rozdělená. „Přispívají k tomu právě ti, kteří šíří strach, nenávist a nepravdu a používají nečestné metody,“ citují jeho slova server Novinky. Nový prezident by měl podle Fialy situaci ve společnosti zklidnit.

Podobně to vidí i předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Tato kampaň v řadě aspektů, zejména od kandidáta pana poslance Babiše, šla daleko, daleko za hranici strašení lidí, že jejich děti půjdou do války. Já si myslím, že tohle jsme v České republice neviděli, a zažili jsme poměrně hodně věcí,“ cituje Bartoše web NewsBox. Rozvíření velkých vášní ve společnosti přiznal také ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Viníkem podle něj byla hlavně Babišova kampaň postavená na příběhu míru versus války, uvádí NewsBox.

Vyhrocený byl předvolební boj i podle ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. „Kampaň posledních dní už byla kampaní, která za mne byla již za hranou, především ze strany Andreje Babiše a jeho týmu. Protože dávat do této kampaně tak silná vyjádření na billboardy, obvinění o tom, že někdo chce něčí smrt, že chce tady Českou republiku a české občany hnát do války, to bylo hodně za čarou,“ cituje Jurečkovo vyjádření pro ČTK web EuroZprávy.

Billboard byl přešlap

Všichni zmínění členové vlády ve volbě hlasovali shodně pro generála ve výslužbě Petra Pavla. Naopak stávající prezident Miloš Zeman při odevzdání svého hlasu v lánské základní škole naznačil, že opět volil Andreje Babiše, píše ČTK. Právě kampaň šéfa hnutí ANO přitom budila velké emoce. Důvodem byl hlavně jeho billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš.“, o kterém Události247 informovaly před pár dny. Někteří odborníci to dokonce nazvali kampaní „čtvrté cenové kategorie“.

iZdroj fotografie: abcMedia
Andrej Babiš vzbudil v mnoha lidech negativní emoce především svými billboardy o zastavení války

Bývalý předseda vlády nakonec sám uznal, že znění plakátu nebylo šťastné. „Snažili jsme se podle zákona. Billboard se moc nepovedl, mělo tam být napsáno něco jiného, omlouval jsem se, že to naši marketéři nezvládli. Hlavní cíl byl mluvit o míru, a ne o válce,“ prohlásil v pátek v Českém rozhlasu Babiš.

I druhý kandidát Pavel přiznal, že došlo mezi oběma koly k vyhroceným situacím. „Já si myslím, že v některých případech byla kampaň na hraně, ale pokud by byl vznesen nějaký protest, tak určitě s dobrými právníky by se to dalo uhrát, že to ještě bylo pořád v normě,“ cituje generála web iRozhlas.

Souhlasíte s vyjádřeními vládních politiků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou