Ruská agrese na Ukrajině má vliv i na Českou republiku. Jedním z dopadů jsou i vyšší ceny pohonných hmot a energií.
Podle Senátora Jiřího Drahoše není případný vstup NATO do válečného konfliktu řešení. V rozhovoru pro Události247 se vyjádřil i k vládní snaze regulovat výši cen benzinu a nafty.
Rusové v Charkově rozstříleli jadernou laboratoř, rektoři ruských univerzit vyjádřili podporu ruské agresi. Jak se Vám to jako vědci poslouchá a čte?
Jako vědce mě servilní přístup rektorů řady ruských univerzit velmi zklamal. Jejich podpora válce a sliby o „vštěpování vlastenectví“ studentům jsou jen ideologickou propagandou a zcela popírají smysl univerzitního vzdělávání.
Rusové stále bombardují civilní cíle, zabíjejí ženy a děti. Je jasné, že materiální podpora musí na Ukrajinou plynout. Ale nezačíná být čas i na podporu vojenskou se všemi strašlivými důsledky, které to může přinést?
Jít vojensky proti diktátorovi zahnanému do kouta by nebylo nejrozumnější řešení. Musíme ale vytrvat v drtivém ekonomickém tlaku na Rusko – Putinův režim nemůže tento střet ustát, na to je ruská ekonomika příliš slabá. Zároveň se musíme postarat o Ukrajince, kteří k nám prchají před ruskými raketami a bombami.
Uzavření kohoutků a zastavení ropy a plynu z Ruska – je to věc, kterou bychom měli jako Evropská unie prosazovat? Opět s plným vědomím toho, co to může znamenat…
Takovou věc samozřejmě nejde udělat ze dne na den, ale jsem pro to, abychom se zbavili závislosti na ruském plynu co nejrychleji to bude možné, i kdyby to dočasně přineslo pokles naší ekonomiky.
I kvůli ruské agresi jsou v Česku vysoké ceny pohonných hmot. Jak je regulovat?
Vítám, že vláda zrušila přidávání biosložek do paliva. Jako další krok si dovedu představit snížení DPH na pohonné hmoty. Naopak zastropování cen by mělo značné dopady na rozpočet i na stabilitu trhu a mělo by se k němu přistoupit až po vyčerpání všech ostatních možností.
Jak tedy jinak rychle a účinně bojovat s rostoucími cenami nejen pohonných hmot, ale třeba i energií?
S rostoucími cenami toho v tržní ekonomice moc neuděláme. Stát by se ale měl postarat o ty skupiny obyvatel, kteří se v důsledku zdražování ocitnou ve finančních problémech, to je samozřejmé. Měli bychom si také uvědomit, že se nacházíme v ekonomickém konfliktu s Ruskem, a pokud chceme zastavit válku na Ukrajině, budeme muset tento střet dovést do konce. Jinou alternativu bohužel nevidím.