Ani Rusové už nechtějí mlčet a vyrazili do ulic. V desítkách měst demonstrovali proti válce

Lidé protestovali proti válce na Ukrajině v desítkách ruských měst. Policie předem varovala, že nepovoleným akcím zabrání. Zatčeno bylo více než 4 tisíce demonstrantů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruské ministerstvo vnitra upozornilo, že plánované protesty proti válce na Ukrajině nehodlá trpět. Varovalo, že nepovoleným akcím policie zabrání a organizátory potrestá. Nezůstalo jen u slov, jak informuje server TN. Během nedělních protestů policie zasáhla několikrát. Videa opozičníků a blogerů ukazují, že policie odvedla z protiválečných demonstrací mnoho lidí, které posadila do dodávek a odvezla.

Tisíce lidí policie zadržela

Podle Reuters jen v neděli mělo být v souvislosti s protesty zatčeno zhruba 4300 lidí v 56 různých městech. Ruská policie potvrdila, že nejvíce protestujících zatkla v Moskvě (1700) a v Petrohradě (750). Celkem už od začátku konfliktu na Ukrajině v Rusku skončilo v poutech 10 403 demonstrantů.

Utahování šroubů v Rusku potvrzuje také nezávislý pozorovatel OVD-Info. „V zásadě sledujeme vojenskou cenzuru,“ řekla jeho mluvčí Marie Kuzněcovová. Protesty, do kterých se zapojily tisíce lidí, probíhaly v neděli po celém Rusku. Demonstrovalo se v Moskvě, ale i na Sibiři. Protestům proti válce na Ukrajině ale ruská média nevěnují mnoho pozornosti.

Putinova popularita stále stoupá

Ruská státní média upozorňují spíše na proputinovské protesty. Podle státní agentury RIA Novosti při nich lidé jezdí po Moskvě s ruskými vlajkami a velkým písmenem „Z“ na oblečení. Toto písmeno používá ruská armáda na své technice při invazi na Ukrajinu. Jak navíc potvrzují ruské průzkumy, popularita ruského prezidenta Vladimira Putina ani teď neupadá.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vladimir Putin

Ruská agentura VtsIOM zveřejnila, že v týdnu, kdy ruská armáda vstoupila na ukrajinské území, Putinova oblíbenost stoupla o šest procentních bodů, tedy na 70 procent. Vladimir Putin invazi na Ukrajině, která začala 24. února, ve všech svých proslovech označuje jako speciální vojenskou operaci. Podle něj jde o akci na ochranu rusky mluvící komunity na Ukrajině. Západ to ale vidí jinak a na Rusko uvalil tvrdé sankce. USA, Velká Británie a řada členů NATO, včetně Česka, navíc podporují Ukrajinu dodávkami zbraní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články