Koronavirus je na ústupu. Čísla nakažených neustále klesají a tlaku nečelí ani nemocnice. Je epidemie definitivně za námi, nebo se covidu máme stále bát?
Molekulární imunolog Václav Hořejší vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Od roku 1977 působí v Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Aktuálně řídí Oddělení molekulární imunologie. Jeho tým se zabývá výzkumem bílých krvinek. Působil také v týmu poradců expremiéra Bohuslava Sobotky, a to jako poradce pro oblast vědy, výzkumu a vysokých škol.
Pacientů, kteří mají vážné komplikace, je stále méně. Je koronavirus definitivně na ústupu?
Omikron způsobuje mírnější onemocnění. Velice rychle sice infikuje sliznice nosu, ale hůř se dostává do plic. Těžkých případů je proto méně. Virus se zároveň pohybuje v populaci, která je už značně chráněna. Zatím to tedy vypadá, že je koronavirus skutečně na ústupu. Zhruba šest týdnů pomalu, ale jistě slábne, to je jasné.
Podle čeho se teď síla koronaviru sleduje?
Nejdůležitější je, že klesají důležitá čísla, tedy počet hospitalizovaných a zemřelých. V nemocnicích je okolo jednoho a půl tisíce lidí, v nejhorších dobách jich bylo i deset tisíc. Lidé na to však každý den umírají. Pořád to není ideální, ale čísla i nadále klesají.
Příznaky jsou mírné, lidé je většinou zvládnou překonat sami doma. Můžeme o omikronu hovořit jako o běžné chřipce?
Koronavirus už má charakter běžného respiračního onemocnění chřipkového charakteru. Poté, co odezní příznaky není třeba dělat nic dalšího.
Mají ještě nějaký smysl testy?
Smysl ztratily. Je ale důležité je zachovat v situaci, kdy někdo pociťuje příznaky, čímž může ohrozit své okolí i sebe. Lidé s příznaky by se testovat měli, navíc už jsou k dostání léky, které nás dokáží ochránit před těžkým průběhem i úmrtím.
Někteří experti varovali, že vláda rozvolňuje brzy. Překvapilo Vás, že se po uvolnění opatření situace nijak nezhoršila?
Nepřekvapilo mě to. Virus je totiž v populaci, která je do značné míry chráněna. Celkový počet nakažených je každopádně určitě vyšší, než co zaznamenávají statistiky. Lidé to ale mnohdy berou tak, že nemoc vyleží doma. Koronavirus je na ústupu a rozvolnění opatření na to nemělo negativní vliv.
Může ještě nastat něco, čeho bychom se měli bát?
V zásadě může, pořád je tady špatná možnost, která někde může číhat. Problémem by bylo, pokud by se objevila nějaká nová varianta, která by úplně unikala působení protilátek. Pokud by k tomu došlo, tak bychom byli na úplném začátku nové epidemie. Říkám tomu varianta omega, která je posledním písmenem řecké abecedy. Museli bychom vyvíjet nové vakcíny a antivirotika. Kdyby tato varianta byla nakažlivější než omikron, tak by během krátké chvíle ve světě převládla a očkování by nám nebylo platné. Je třeba myslet na to, že k této situaci může dojít.