Stát rozhodl: 1 000 000 Čechů hrozí, že v červenci 2024 přijdou o své peníze. Zapomněli totiž na jednu podstatnou věc

I když se zdá, že státu jen odvádíme peníze, někdy je to i naopak. Pokud patříte mezi méně majetné, můžete dostat vy něco od státu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Škála sociálních dávek je v Česku poměrně široká. Zatímco na některé jen tak někdo nedosáhne, jiné jsou určené pro široké spektrum obyvatel. Jak od nás víte, příkladem je třeba příspěvek na bydlení. Podmínkou pro jeho získání je, že výdaje, které jednotlivá domácnost zaplatí za bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů.

Změna nastane už za pár dnů

Brzy také začne platit zásadní změna zákona, která ovlivní miliony Čechů. Týkat se bude penzijního spoření. Jak již dříve informovaly Události247, vláda uzákonila, že od července se změní systém státních příspěvků, které lidé ke svému spoření dostávají. Ti, kteří se na změny včas nepřipraví a neudělají ve svém spoření potřebné úpravy, mohou od července začít přicházet o své peníze. Asi nejzásadnější změnou bude změna výše státních příspěvků.

Stát: Kdo si spoří peníze, ten je nemůže nijak používat

Téměř milionu lidí, kteří mají penzijní spoření, tak hrozí, že od 1. července o peníze přijdou. Nárok na státní příspěvky bude mít jen ten, kdo měsíčně na spoření pošle alespoň 500 korun. Stát tak chce obyvatele motivovat k tomu, aby si na důchod vytvořili co největší finanční rezervu. Jak připomíná web TN, maximální státní příspěvek se zvyšuje ze 230 na 340 korun. Dosáhne na něj každý, kdo si na spoření pošle alespoň 1 700 korun za měsíc.

Kdo o příspěvek ze spoření určitě přijde?

Experti lidem doporučují, aby si své peníze převedli do výdělečnějších penzijních fondů. Minimální doba spoření se od ledna 2024 prodloužila z pěti na deset let. Nově si tak lidé svoje peníze mohou bez sankce vybrat nejdříve po deseti letech, a to pouze v případě, že jim už bylo 60 let. Vše, co měsíčně našetříte nad 1 700 korun, si můžete odečíst z daňového základu. Maximálně však do výše 48 tisíc korun, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Penzijní spoření prošlo v posledních dnech řadou změn

Od 1. července zároveň zaniká nárok na státní příspěvky starobním důchodcům. Možnost daňové úlevy jim však zůstane. Státní příspěvek nedostane ani ten, kdo si na penzijní spoření pošle celou částku jednorázově až na konci roku. Pokud chce člověk čerpat státní příspěvek pro daný měsíc, musí v daném měsíci také poslat svou úložku. Není ani možné žádat o státní příspěvky zpětně. Zpětně lze využít pouze daňovou úlevu, dodává web.

Spoříte si v penzijním spoření? Napište nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články