Stát rozdá přes 2 000 000 000 Kč těm, kteří platili moc peněz za energie

Všichni ještě máme v živé paměti, jak se před několika lety skokově zvedly ceny energií a lidem začaly chodit neskutečné částky na fakturách.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

I když se situace zlepšila, stále to není úplně růžové. O tom, že Češi budou muset od letošního roku znovu platit poplatky za obnovitelné zdroje, psaly Události247 již dříve. Od ledna se navíc zdražila také regulovaná složka elektřiny a kvůli tomu se tak statisícům Čechů elektřina podražila až o desítky tisíc korun.

Na co konkrétně je pomoc určena

Upozornili jsme také na to, že i když energie zdražují, všechno má své meze. Ne každá částka, kterou si dodavatel naúčtuje, totiž musí být reálně správná. Důvodem je to, že někteří poskytovatelé energií porušují částku dohodnutou ve smlouvě a účtují spotřebitelům vyšší ceny, než bylo stanoveno. Jen za loňský rok takto Energetický regulační úřad řešil více než 600 sporů. Je tedy důležité si vše důkladně prostudovat a zjistit, zda údaje a částky sedí.

Vláda jde tvrdě po našich penězích: Čechům už 1. ledna 2024 vytáhne z peněženek všechny úspory

Na vysoké ceny energií doplácejí také firmy, které mají vysoké náklady za elektřinu kvůli poplatkům za emise skleníkových plynů. Teď jim však svitla naděje, že by mohly od státu dostat náhradu v celkové výši přes dvě miliardy korun. Jak upozornil web Ekolist, vyplývá to z návrhu nařízení ministerstva životního prostředí. Pomoc má být na výdaje za rok 2023 a týkat se má energeticky náročných odvětví, která by mohla kvůli vyšším nákladům přesunout svou výrobu do ciziny, kde jsou menší regulace.

Peníze by mohly jít z vládních rezerv

Nové nařízení má navazovat na zákon o obchodování s emisními povolenkami. Ten stanovuje pravidla pro finanční kompenzaci firmám, které platí vysoké náklady za emise skleníkových plynů, a to se pak odráží v tom, kolik platí za spotřebovanou elektřinu, píše dále web. Vláda při určení částky vychází z údajů, které firmy posílají ministerstvu. Pro rok 2023 by se podle návrhu mohlo rozdělit 2,15 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny za energie byly ještě před pár měsíci opravdu astronomické

Resort průmyslu a obchodu chce, aby peníze na náhradu šly z vládní rezervy. To ale odmítá ministerstvo financí a tento spor zatím zůstal nevyřešený, píše dále Ekolist. Ministerstvo pro místní rozvoj požaduje, aby se peníze z kompenzací použily na snižování emisí a aby 30 procent elektřiny pocházelo z obnovitelných zdrojů. Tento návrh podpořilo Ministerstvo životního prostředí, ovšem nesouhlasí s ním Svaz průmyslu a dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Co si o podobném nápadu vlády myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články