24. listopadu 2023 si mohou Češi přijít na tisíce korun. Víme jak

Češi již brzy budou moci využít skvělou možnost, jak při nakupování ušetřit spoustu peněz. Využijte toho taky, taková příležitost se už letos nebude opakovat.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Mnozí Češi pomalu začínají s pořizováním vánočních dárků. A není se čemu divit, že řada z nich se při tom snaží využít všechny možnosti, jak co nejvíc ušetřit. V dnešní době zdražování si totiž spousta lidí nemůže dovolit to, co dřív. Již brzy budou mít ale skvělou příležitost, jak při nakupování uspořit nemálo peněz. Už 24. listopadu totiž nastane svátek všech slev, Black Friday.

Češi mají slevy v oblibě

Pokud lidé nakoupí ve slevách, mohou si tak v podstatě přijít na tisíce korun. Za zboží totiž utratí daleko méně, než kdyby jej nakupovali mimo slevovou akci. Zlevněný sortiment je přitom opravdu široký. Kromě elektroniky, oblečení či nábytku se do akce zapojují i mnozí prodejci kosmetiky, parfumerie, a dokonce i supermarkety, uvádí web Kupi.

Mnozí prodejci navíc se slevami začínají již s předstihem. I když samotný Black Friday nastane poslední listopadový pátek, některé obchody své produkty dávají do slev po celý měsíc, píše web E15. To se týká zejména e-shopů, kde ostatně mnozí Češi dárky pravidelně nakupují.

Letošní Black Friday bude podle nových pravidel

Od ledna tohoto roku platí novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, jak psaly Události247. Ta obchodníkům ukládá povinnost počítat slevy z nejnižších cen produktů za posledních 30 dní, přičemž tuto hodnotu by měli u produktů také uvádět. Již by se tak lidem nemělo stávat, že nadšeně nakoupí v obrovské akci, která však ve skutečnosti byla jen uměle vytvořená. S oblíbenou taktikou mnoha prodejců, kdy zboží na pár dní zdražili a poté ho dali do velké slevy je nyní konec.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková
Mnohé slevy mohou být skutečně lákavé

I přesto by lidé měli být obezřetní a mnohdy podezřele lákavé slevy si raději prověřit. Zejména některé e-shopy totiž pravidla stále nedodržují. „Například e-shop Datart zařadil do akce Black Friday ultrazvukovou špachtli, nejnižší cenu před akcí ale na webu neuvádí,“ píše server E15.

Navíc, zákon lze i tak obejít. Nové pravidlo totiž „nezakazuje prodejcům zvýšit cenu žádaných položek měsíc před akcí, aby dodrželi požadovaných 30 dní“ jak uvádí web Kupi. A že mnozí tuto možnost využívají dokazují i data. Z grafu internetového srovnávače Zboží.cz vyplývá, že například v loňském roce prodejci zhruba měsíc před akcí výrazně zvýšili ceny svých produktů, aby je následně mohli zlevnit, dodává web Kupi.

Využíváte Black Friday k nákupům dárků, anebo se přeplněným obchodům v tomto dni raději vyhýbáte? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články