Lidé, kteří chtějí možnost zlevněné elektřiny využít, musí její čerpání dobře plánovat. Cena se odvíjí od toho, kolik je právě hodin a jaký je den či měsíc v roce.
Přelom loňského a letošního roku se nesl ve znamení zlevňování energií. Takové období ale nikdy netrvá věčně. Redakce Událostí247 pravidelně zjišťuje, jak se ceny vyvíjí a aktuálně to vypadá, že zdražení je opět na obzoru. To ostatně potvrzují i mnozí odborníci, jejichž vyjádření jsme prostudovali na webu Novinky. Redakce Událostí247 nicméně přináší informace o jedné z možností, jak za elektřinu ušetřit i v dnešní době.
Někteří dodavatelé nabízí dynamický tarif
Redakce Událostí247 zjistila, že v Česku tuto službu nabízí například největší tuzemský dodavatel ČEZ. Zjednodušeně je základem chytré a promyšlené využívání elektřiny v průběhu dne. Výsledná cena, kterou lidé za elektřinu v případě tohoto tarifu platí, se tak odvíjí od pevně stanovených časových oken, která zohledňují denní dobu i roční období.
Ačkoli to mnohým může znít složitě, tarif se odvíjí od jasného systému. A ostatně, nejde o žádnou pokusnou novinku. Jak redakce Událostí247 zjistila z analýzy Energetického regulačního úřadu (ERÚ), dynamický tarif funguje v řadě evropských zemí, jako je třeba Španělsko nebo Velká Británie. V Česku sice není nijak výrazně rozšířený, rozhodně má ale podle nás potenciál stát se více oblíbeným, obzvlášť mezi lidmi, kteří chtějí na výdajích za elektřinu ušetřit a jsou ochotni se časovým pásmům přizpůsobit.
Lidé na platbách za elektřinu mohou výrazně uspořit
Zjišťovali jsme samozřejmě, jak vysoké úspory Čechům může dynamický tarif od dodavatele ČEZ přinést. A s překvapením jsme zjistili, že ušetřit se díky němu dá opravdu výrazně. Vůbec nejvíce se cena za elektřinu snižuje v období od dubna do září. V těchto měsících lze vždy v době mezi 11 a 14 hodinou ušetřit až 50 procent oproti běžné sazbě. Takovou slevu by přitom lidé asi u žádného dodavatele při standardním tarifu nedostali.
Zároveň nutno dodat, že využití tohoto tarifu má i svá potenciální rizika a podmínky. Zatímco v některé časy mohou lidé elektřinu čerpat se slevou, v jiné naopak musí počítat s přirážkou. A i ta může být výrazná. Třeba v ranní špičce ve všední dny od 5 do 8 hodin si lidé využívající tuto službu celoročně připlatí i 25 procent. Stejně vysoká přirážka pak platí pro všední dny od 18 do 20 hodin večer.
Podle redakce Událostí je tak dynamický tarif určitě dobrou možností, jak na výdajích za elektřinu ušetřit. Není ale pro každého. Lidé, jež ho chtějí využívat, musí počítat s určitými limity, a především nutností plánovaná odběru elektřiny. To se může týkat zejména činností, jež jsou energeticky náročné, jako je třeba praní. Navíc lidé musí počítat s tím, že potřebují mít elektroměr s průběhovým měřením. Kdo je ale ochoten toto nepohodlí podstoupit, může na tom vydělat.
Vyzkoušeli byste dynamický tarif?


