Stopka elektromobilům v EU: Plán na jejich plný přechod narazil do zdi

Evropská unie chce zakázat prodej aut se spalovacími motory už od roku 2035. Vypadá to ale, že nebude dostatek energie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tlak Evropské unie na to, aby si každý pořídil vůz na čistou energii je nepřehlédnutelný. Jak psal server Aktuálně, v červnu Evropský parlament podpořil návrh na nulové výfukové emise CO2 u vozů prodávaných po roce 2035. Důvodem je hlavně ochrana životního prostředí, protože klimatické cíle jsou neúprosné. Čím dál více se ale ukazuje, že takové rozhodnutí přinese více problémů než užitku. Automobilky se sice přizpůsobily a začaly ve velkém místo vozidel se spalovacím motorem vyrábět elektromobily, ale starost začíná nastávat s jejich nabíjením.

Nedomyšlený plán

A nejde jen o nedostatek nabíjecích míst. Podle poslední studie je například do roku 2030 potřeba mít v EU 6,8 milionu nabíječek, přitom je v Evropě aktuálně jen zhruba 450 tisíc nabíječek, upozorňuje server Aktuálně. Větší vrásky teď způsobuje fakt, že i když bude nabíječek dostatek, chybět bude elektrická energie. Už teď je v Evropě elektřiny nedostatek, jak konstatuje web Echo24. Příčin je hned několik. Nadále dochází například k vypínání tradičních zdrojů energie, tedy uhelných a jaderných elektráren, informuje Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena během blackoutu

K výrobě elektřiny se aktuálně ani příliš nehodí plynové elektrárny, protože plyn je velmi drahý. Problémy jsou i s alternativními zdroji energie. Fotovoltaické a větrné elektrárny jsou závislé na počasí, a proto způsobují v případě nepřízně rychlý pokles výkonu, což znamená velké potíže. Jak píše web Echo24, přenosová soustava není na toto nevypočitatelné chování stavěná. V případě výpadku je tak nutné dodávat jiný zdroj energie, jinak hrozí rozpadnutí a vznik blackoutu.

Hrozí kolaps

Zdá se, že někdo všechny tyto skutečnosti nedomyslel. Stejně jako nikdo zjevně nepřepokládal tak prudký růst cen energií. Ceny elektřiny i plynu trhají v posledních dnech rekordy a Evropa neví, co s tím. Plán nemá ani česká vláda. Na poplach přitom bijí všichni. Domácnosti, firmy i samosprávné celky. Asociace krajů vyzvala proto kabinet Petra Fialy (ODS) k regulaci cen elektřiny i plynu pro domácnosti, jak píše web Seznam Zprávy.

„Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu,“ cituje server Seznam Zprávy jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Pokud stát nezačne situaci s drahými energiemi řešit, hrozí podle asociace kolabování českých firem a velká nezaměstnanost. Podle Kuby by proto vláda měla začít s regulací cen už od roku 2023.

Přijde vám plán EU jako realizovatelný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články