Varování: Kdo si tohle nezkontroluje na svém bankovním účtu, ten v roce 2024 přijde o velkou sumu peněz. Týká se to spousty Čechů

Mnozí Češi již za pár měsíců mohou začít přicházet o tisíce korun ročně. Víme, jak tomu zabránit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O tom, že od letošního července dojde ke změnám ve státních příspěvcích pro penzijní spoření psaly Události247 již dříve. Na některé Čechy to přitom bude mít zásadní dopad. Klidně se jim totiž může stát, že pokud si včas nezkontrolují svůj bankovní účet a adekvátně se nepřizpůsobí novým podmínkám spoření, mohou od letošního roku přicházet o velké sumy peněz.

O kolik peněz lidé přijdou?

Vše záleží na tom, jak vysoké vklady si do státního spoření dosud posílali. Jak totiž píše web Novinky, nově bude pro získání státního příspěvku potřeba vkládat minimálně 500 korun měsíčně místo dosavadním 300 korun. Maximální možný vklad pro získání příspěvku se pak zvýší z 1000 korun na 1700 korun.

Ti, kteří si aktuálně přispívali například jen 300 či 400 korun by se tak v případě, že by neprovedli žádné změny mohli ocitnout v situaci, kdy by o státní příspěvky zcela přišli. Rozhodně by přitom nešlo o malé sumy peněz. Aktuálně například za měsíční vklad 400 korun lidé dostanou státní příspěvek 110 korun, což za rok udělá více jak tisíc korun. Tento problém se pak týká obrovské skupiny Čechů. Jak uvádí server iDnes, při nenavýšení vkladu se o peníze ochudí statisíce Čechů.

Změna příspěvku není jen tak

Pokud si myslíte, že stačí navýšit částku v trvalém příkazu v bankovním účtu, pak jste na omylu. Jak totiž upozorňuje web Peníze, pro úpravu výše vkladů je nutné učinit změnu ve smlouvě s penzijní společností. „To, že si někdo změní trvalý příkaz k úhradě z tisícovky na sedmnáct set, neznamená automaticky, že dostane příspěvek ve výši 340 korun. Musí dojít takzvaně ke smluvní změně příspěvku,“ vysvětluje pro web Peníze výkonný ředitel KB Penzijní společnosti a viceprezident Asociace penzijních společností ČR Vladimír Jeřábek. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výše státních příspěvků k důchodovému spoření se od července razantně změní

Tento proces ale vůbec není automatický a vyžaduje aktivní kroky účastníka penzijního spoření. Ten, kdo si vše včas nezkontroluje a nevyřídí tak může o peníze ze státních příspěvků jednoduše přijít. Příliš času už navíc lidem nezbývá. Změny začnou poltit od července, tedy již za 3 a půl měsíce. A jak dodává web Peníze, úpravy ve smlouvách s penzijními společnostmi většinou začnou být platné až od následujícího měsíce. Začít vše řešit prvního července tak již bude pozdě.

Máte důchodové spoření? A co si o změnách podmínek myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články