Díky nejrůznějším dobročinným organizacím a sbírkám mají na důstojný život nárok i lidé, kteří by si ho jinak nemohli dovolit.
Zatímco někteří mají nouzi, jiní jídlo vyhazují. Podle Organizace pro zemědělství a výživu se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá až 115 kilogramů vyhozeného jídla ročně. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti, jak upozornil web Akademie věd České republiky.
Komu pomoc náleží
V České republice existuje několik forem pomoci potřebných. Psali jsme třeba o tom, že jednou z nich jsou třeba potravinové banky, které ročně dodávají tisíce tun potravin seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám, nebo lidem bez domova. Tyto banky získávají potraviny od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců.
Některé z těchto potravin jsou určeny k rychlé spotřebě. Mají třeba prošlou dobou minimální trvanlivosti, poškozený obal nebo špatné označení. Tím, že je dostanou potřební, neskončí toto jídlo na skládce nebo ve spalovně a zabraňuje se tak i plýtvání jídlem. V České republice je několik potravinových bank. Jejich seznam najdete zde. O tom, kdo má nárok čerpat potravinovou pomoc, rozhodují sociální pracovníci obcí a neziskových organizací.
Nabídka se rozšíří o mléčné výrobky a maso
Lidem v nouzi se rozhodl podat pomocnou ruku také třeba obchodní řetězec Albert. V tomto roce jim proto plánuje darovat 4 000 tun jídla. Naplnit tento cíl pomohou i další dvě chladicí dodávky, které odevzdali zástupci společnosti potravinovým bankám. Albert dlouhodobě pracuje na minimalizaci potravinových přebytků a rozšiřuje spolupráci s potravinovými bankami. Řetězec o tom informuje na svých webových stránkách.
Darované dodávky podpoří svoz jídla z obchodů Albert k lidem v nouzi v Jihomoravském a v části Středočeského kraje. Protože mají chladicí vestavbu, umožňují darovat kromě trvanlivých potravin i ty čerstvé, jako je ovoce a zelenina, mléčné výrobky a maso. To do té doby nebylo ve většině případů možné. Nejen že se tedy zabrání zbytečnému plýtvání jídlem a jeho vyhazování do popelnic, ale lidé v nouzi se dočkají další smysluplné pomoci.