Náhle astronomicky zdražuje klíčová potravina. Kdo si rychle neudělá zásoby, ten se brzy nedoplatí

Jedna z důležitých potravin, bez které si vaření mnozí lidé ani neumí představit v poslední době razantně zdražuje. Víte, o co se jedná?

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zdražování potravin není v poslední době nic nového a zprávy o tom, že ceny opět rostou nejspíš nikoho nepřekvapí. Cenovky v supermarketech znovu poskočí o pár korun nahoru a jede se dál Tentokrát se však nejedná jen o zdražení způsobené inflací. A kvůli tomu tak může tato pro mnohé Čechy klíčová potravina zdražit skutečně astronomicky. Zjistěte, o co se jedná a raději si rychle udělejte zásoby. Jinak se brzy nedoplatíte.

Tato potravina je základem vaření mnoha lidí

Olej používá v kuchyni naprostá většina Čechů. Zatímco ten levnější, řepkový či slunečnicový lidé užívají zejména na smažení, jiné oleje, jako je například olivový nebo lněný jsou pak vhodné třeba do salátových zálivek a jiných pokrmů. Právě olivový olej ale v poslední době dramaticky zdražuje, píše web Kupi. Důvodem jsou nepříznivé podmínky, které výrazně komplikují pěstování a sklizně oliv klíčových pro výrobu této potraviny.

iZdroj fotografie: Leon Brocard / Creative Commons / CC BY-SA
Olivový olej používá v kuchyni řada lidí

O růstu cen olivového oleje se mluví již delší dobu. Loni na jaře například web Lidovky informoval o tom, že silné vlny sucha zapříčinily růst nákladů na pěstování oliv v jihoevropských zemích. Na podzim pak o růstu cen informovaly i Události247. A vliv tohoto faktoru se do cen promítá i nyní.

Jak totiž v říjnu loňského roku upozornil web E15, zásoby se tenčí. A tím pádem logicky tato potravina nadále zdražuje. „Pokud bude tempo spotřeby zásob přetrvávat, zásoby olivového oleje by mohly být vyčerpány před příchodem čerstvé sklizně, která ve Španělsku tradičně začíná kolem října,“ citoval web E15 vyjádření analytika společnosti Mintec Kylea Hollanda. Je tak evidentní, že zdražování bude pokračovat i nadále. A vzhledem k dlouhé trvanlivosti oleje je pak tedy záhodno udělat si raději zásoby.

Takovéto částky si mnozí nemohou dovolit

Cenovky jsou již nyní astronomické. Existují sice možnosti, jak olivový olej koupit za výrazně nižší ceny. Když se třeba objeví ve výprodeji, může se tato potravina prodávat za ceny až o 40 procent nižší. I tak je ale olej drahý. Podle webu Kupi se v současnosti lze setkat i s tím, že akční cena za litr extra panenského olivového oleje je klidně 229 Kč za půllitrovou lahev.

A příliš si nepomohou ani ti, kteří se rozhodnou panenský olivový olej nahradit méně kvalitními variantami. Třeba oleji z olivových pokrutin. I ty totiž za poslední rok zdražily na dvojnásobek. „Za cenu jednoho litru oleje z pokrutin, který v akci vyjde na 130 Kč, pak koupíme zhruba 5 l slunečnicového oleje,“ doplnila za server Kupi Monika Kopčilová.

Jak často při vaření používáte olivový olej? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články