Sběratelé mincí a bankovek mají v poslední době žně. Vyjít teď má také několik dalších pamětních kousků.
Na Událostech247 jsme již dříve upozornili na to, že necelý rok po vydání prezidentských poštovních známek přišel na trh pamětní list v podobě desetimilionové bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí jeho inaugurace ho vydala společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové. Pamětní list podle autorů symbolizuje všech deset milionů Čechů.
Pokračuje řada s dopravními prostředky
Jak redakce Událostí247 zjistila, Česká národní banka (ČNB) před několika měsíci zveřejnila nový emisní plán na období 2026–2030. Zcela určitě potěší fanoušky úspěšné řady „Slavné dopravní prostředky“ a cyklu „Městské památkové rezervace“, které se dočkají rozšíření. V následujícím emisním období tak bude pokračovat vydávánístříbrných mincí v nominální hodnotě 100 Kč v otevřeném cyklu Instituce České republiky.
Jde například o stokorunu věnovanou Policii ČR (2026) nebo Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (2027). Snad největší úspěch ze všech numismatických emisí představují technicky ozvláštněné stříbrné mince 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky. Rozšíří se o dalších pět strojů. ČNB vydá stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč s motivem traktoru Zetor Z-25 (2026) nebo nákladního automobilu Praga V3S (2027).
Před několika dny vyšla pamětní mince banky
Zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč budou mít motiv městských památkových rezervací. Pro následující období je vybráno dalších deset měst, a to Plzeň (2026), Lipník nad Bečvou (2027) nebo Pardubice (2029). Vycházet budou v emisním limitu 20 000 mincí. Letos 12. února vydala Česká národní banka ke 200. výročí založení české spořitelny Böhmische Sparkasse pamětní stříbrná mince po 200 Kč, jak Události247 dohledaly ve vyhlášce č. 26/2025 Sb.
Na lícní straně dvousetkoruny je koláž tvořená částí lícní strany bankovky Privilegované rakouské národní banky 50 zlatých s datem 23. června 1825, částí listu výroční zprávy Böhmische Sparkasse z roku 1826 a postavou sv. Václava na emblému s opisem „ČESKÁ SPOŘITELNA V PRAZE“. Na rubové straně je koláž tvořená částí první vlastní budovy české spořitelny na Národní třídě v Praze, včelou jako symbolem spořitelnictví a grafickými fragmenty z vkladních knížek Böhmische Sparkasse.
Pořídíte si jednu z uvedených mincí?


