Od 5. června 2024 jsou v oběhu extrémně vzácné bankovky. Jedna z nich stojí desítky tisíc Kč

Ačkoli naprostá většina bankovek má takovou hodnotu, jaká je na nich napsaná, existují i kusy, za které jsou sběratelé ochotni dát i mnohonásobek jejich nominální hodnoty.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O různých, vysoce ceněných bankovkách psaly Události247 již dříve. Jednalo se například o několik desítek let staré stokoruny, jejichž hodnota se v ojedinělých případech může vyšplhat i do stovek tisíc korun. A třeba 1 kus 200korunové bankovky s chybně vytištěným bezpečnostním pruhem, takzvané zairovky, lze vydražit dokonce i za půl milionu korun. Nyní se však do oběhu dostaly zcela nové bankovky, jejichž hodnota může dosahovat rovněž vysokých částek.

V oběhu jsou nové britské bankovky

Jedná se o nové platidla s portrétem britského krále Karla III. S obměnou panovníka totiž v zemi dochází i postupné výměně platidel. Jak píše web TN, nové bankovky s králem začala britská banka do oběhu vypouštět 5. června. Celý proces přetisknutí a výměny bankovek však bude trvat dlouho dobu, podle odhadů klidně i 2 roky, uvádí dále server iDnes. Nějakou dobu se tak Britové budou stále ještě s královnou na svých bankovkách a mincích setkávat.

Máte v peněžence tuto 200 Kč bankovku? Okamžitě si to zkontrolujte, má hodnotu přes 500 000 Kč

Platidla s králem se postupně stanou běžnou součástí peněženek Britů a rozhodně tedy nebudou nijak vzácné. Co ale sběratelé ocení, jsou jedny z prvních vytištěných kusů. Jak dodává web iDnes, úplně první bankovky všech 4 nominálních hodnot si ponechal sál král Karel III. Některé z nově vytištěných kusů pak nejspíš obdrží také premiér a kancléř. Další bankovky s nízkým výrobním číslem se však do oběhu již dostaly. A kdo je má, může na jejich prodeji královsky vydělat.

Jednu bankovku lze prodat i za desítky tisíc korun

Každá bankovka má na sobě vytištěno sériové číslo, přičemž celkem jich vzniklo 999 tisíc kusů. Za mimořádně vzácné jsou považovány zejména bankovky s čísly nižšími než 20. Podle Arnase Savickase z britské společnosti Spink & Son, která se zabývá dražbou peněz, by mohly jejich hodnoty dosáhnout skutečně vysokých částek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Staré bankovky s podobiznou Alžběty II. budou platné i nadále

Například prodejem 5librové bankovky s nízkým výrobním číslem by mohl její majitel získat zhruba 250 až 500 liber. To je až 100 násobek její původní nominální hodnoty. Ještě vyšší částky, až 1 tisíc liber, tedy téměř 30 tisíc korun, by mohly v případné dražbě dosáhnout 10 a 20librové bankovky. A za 50librovou bankovku by pak sběratelé podle Savickase mohli být ochotni zaplatit klidně i několik tisíc liber, uvádí web iDnes.

Schováváte si doma peníze ze zahraničních zemí? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články