Bude jízda vlakem už jenom pro bohaté? Tohle nám udělají České dráhy, nedoplatíme se

Na Čechy se valí další nepříjemná zpráva týkající se zdražování. Po jídle či pohonných hmotách přichází na řadu doprava.

i Zdroj fotografie: Alex Noble/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Kvůli vysoké inflaci a zvyšování cen veškerých produktů a služeb jsou pro mnoho Čechů vlaky či autobusy jediným možným dopravním prostředkem. Ostatně, spolu s celkovým zdražováním rostou i náklady na provoz vlastního auta, které si proto spousta lidí nemůže dovolit. Nyní však i tento způsob cestování výrazně zdraží. Mnozí lidé se tak dost možná obávají, že se jízdenek nedoplatí a jízda vlakem bude už jenom pro bohaté.

Tohle Čechům udělají České dráhy

O tom, že České dráhy plánují v zimě zdražovat informovaly Události247 již na začátku léta. Nejedná se konce konců o nijak překvapivý krok, neboť zvýšení cen oznámil podnik i loni v prosinci, jak tehdy psaly Události247. Nyní se však konečně ukázalo, jak výrazné zdražení bude. A mnozí lidé tak s hrůzou začínají počítat, jestli si cestování vlakem vůbec budou moci dovolit.

Cesta vlakem bude jenom pro bohaté: České dráhy skokově zdražují, někdy až o téměř 50 %. Někteří cestující ale budou jezdit za staré ceny jízdenek

Konkrétně má od 10. prosince dojít ke zvýšení cen jízdného v průměru o 9,5 procenta, píše web Newstream. Kromě běžných jízdenek zdraží České dráhy také univerzální jízdenku OneTicket. A i když se může zdát, že růst cen o necelých 10 procent je v kontextu vysoké inflace pochopitelný a logický krok, při porovnání cen s předešlými roky se mnohým asi zatočí hlava. Oproti roku 2017 totiž bude příští rok jízdné vyšší o 42 procent, dodává Newstream.

Dopravce se vymlouvá na růst nákladů

Konkrétně má být příčinou zdražení inflace a nárůst dalších nutných výdajů. „Úprava cen reflektuje vývoj inflace i rostoucí ceny vstupů za uplynulý rok například v oblasti údržby, nafty, ceny náhradních dílů a dalších položek, které ovlivňují náklady na zajištění dopravy,“ cituje web Peníze vyjádření dopravce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Loni České dráhy zdražily jízdné dokonce o 15 procent

I tak však lidé nemusí tak úplně propadat panice. Pokud si své cestování naplánují, mohou na nákupu jízdenky ušetřit nemalé peníze. Jak totiž píše server Deník, až do 10. prosince si mohou zájemci koupit jízdenky za současné, nižší ceny, a to až na 2 měsíce dopředu. Pokud tedy plánujete svou cestu s předstihem, můžete se tímto šikovným trikem zdražení alespoň prvních 60 dní příštího roku vyhnout.  

A ušetří také ti, kteří využívají desetidenní traťovou jízdenku. O kolik konkrétně však zatím České dráhy neuvedly. Výpočet ceny bude u této jízdenky upraven tak, že dojde k jejímu mírnému zlevnění oproti cenám roku 2023,“ cituje vyjádření dopravce web Newstream.

Je podle vás zvýšení cen, které oznámily České dráhy v pořádku? Napište nám do komentářů, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články