Spousta Čechů riskuje pokutu v souvislosti s výdejními boxy. Na pohled neškodná zásilka vám může zavařit a budete platit

I když se to zdá neuvěřitelné, stále se najdou lidé, kteří pošlou v balíku třeba i živé zvíře a vůbec jim to nepřijde divné.

i Zdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přepravování zvířat, například v autě, má svá pravidla, jak Události247 informovaly nedávno. Podle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. má řidič povinnost zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete tak, aby neohrozilo jeho ani přepravované osoby.  Za porušení tohoto nařízení může být udělena pokuta až 2000 korun, ve správním řízení pak až 2500 korun.

Kromě zvířat se nesmí přepravovat ani rostliny

Čemu se však nechce věřit je to, že někoho napadne poslat přes zásilkovou službu v balíku živé zvíře do výdejního boxu. Obliba těchto doručovacích míst v poslední době roste. Někdy jsou však uvnitř balíčků opravdu neskutečné věci. Své by o tom mohli vyprávět například pracovníci doručovací společnosti Zásilkovna, která provozuje síť desítek tisíc výdejních míst a boxů. Lidem tento způsob dopravy vyhovuje. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výdejní boxy jsou čím dál tím víc oblíbené

Mohou si pro svůj balíček přijít v libovolný čas. Jak Zásilkovna informuje na svých webových stránkách, v zásilkách už našli třeba rybičky, včely, mládě hada, cvrčky nebo žížaly. Dopravce informuje, že je to nehumánní a také v rozporu s jeho Všeobecnými obchodními podmínkami. Z přepravy jsou vyloučena živá zvířata a také zboží, které se rychle kazí, včetně čerstvých rostlin a potravin.

Pokuta až půl milionu korun

Zvířata často bývají ukrytá v nejrůznějších obalech. Pavouk mezi molitanem, žížaly v papírové obálce, strašilky v plastové krabičce a třeba cvrčci v uzavřené sklenici. Podezřelé zásilky na depech prověřují zaměstnanci z oddělení kontroly logistických procesů. Dobře slyšet jsou cvrčci. Například v případě rybiček se často stane, že voda z igelitového sáčku vyteče a velmi často poškodí i zásilky ostatních odesílatelů. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podezřelé zásilky kontrolují i zaměstnanci přepravních společností

V některých případech může jít o porušení zákona o ochraně zvířat. Zaslání živých zvířat bez povolení může být posouzeno jako přestupek podle zákona č. 246/1992 Sb., o ochraně zvířat proti týrání. V takovém případě hrozí pokuta až 500 000 korun, pokud by došlo k zásahu do života nebo zdraví zvířete. U jedovatých pavouků se může jednat i o porušení zákonů v oblasti nebezpečných látek. Pokud tedy musíte živé zvíře poslat, existují pro to specializovaní dopravci.

Slyšeli jste už o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Zobrazit další články