Přestože e-maily vypadají skutečně důvěryhodně, lidé by se tím neměli nechat zmást. Jinak mohou být během chvíle kompletně bez peněz.
Informací o různých internetových podvodech je sice všude spousta, jejich počet je ale stále vysoký. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu policie, například v loňském roce tvořila kybernetická kriminalita přes 10 procent ze všech trestných činů. Zatímco někdy útoky cílí na velké firmy a instituce, jindy se zaměřují na jednotlivce. A právě před těmito případy redakce Událostí247 varuje. Mnohdy je totiž velmi těžké podvod odhalit. Týká se to i aktuálně se šířícího pishingového útoku cílícího na klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
VZP se stává terčem podvodníků opakovaně
Redakce Událostí247 již v minulosti přinesla informace o podvodech zaměřujících se na klienty největší zdravotní pojišťovny v Česku. A nyní je hrozba znovu aktuální. Jak jsme zjistili na oficiálních stránkách VZP, v posledních měsících pojišťovna vydala hned 2 varování.
Nejprve na konci dubna upozornila na e-mailové podvody, v nichž podvodníci napodobovali oficiální komunikaci od VZP a informovali o údajném prodlení v platbě pojistného. Krátce nato se pak začal šířit další typ těchto e-mailů, jenž pro změnu lákal na vrácení smyšleného přeplatku.
Cíl podvodníků je vždy stejný
Ať už je záminka e-mailu jakákoliv, výzva k akci a cíl podvodníků je stejný. Klienty se snaží přimět k „aktualizaci údajů“, aby mohlo dojít k vyplacení přeplatku či uhrazení nedoplatku. Provést to lidé mají kliknutím na přiložený odkaz, který má vést na údajné stránky VZP. Kdo ale na odkaz klikne a své údaje na příslušné webové stránce vyplní, ten se chytí do pasti.
Přestože web se tváří jako oficiální stránky VZP, je falešný. Cílem celého procesu je tak pouze získat citlivá data – nejčastěji čísla účtů a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, jež pak podvodníci zneužijí k okradení lidí. Jak redakce Událostí247 ověřila, poznat, že jde o podvodný e-mail, skutečně není snadné. E-maily v sobě mají logo VZP i oficiální hlavičku pojišťovny a vypadají tak velmi uvěřitelně.
Jak však pojišťovna upozorňuje, po svých klientech nikdy nevyžaduje vyplnění údajů prostřednictvím odkazu v e-mailu. A přesně to by podle nás lidé měli mít na paměti. Ať už e-mail či třeba SMS zpráva vypadají sebedůvěryhodněji, pakliže vyzývají k takovéto akci, lidé by jim neměli věřit. Jinak se mohou snadno ocitnout bez peněz.
Přišla vám také někdy podobná podvodná zpráva s hlavičkou VZP?


