Zákon jasně říká, jaká paliva lidé mohou pálit. Platí to jak pro topení v kamnech, tak pro venkovní ohně.
Redakce Událostí247 již dříve přinesla informace o tom, že od loňského září platí v Česku plošný zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Kdo by v nich nadále topil, tomu hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun. Stejně vysokou sankci však lidé, jež mají na domě komín a topí tuhými palivy, mohou dostat i z dalších důvodů.
Pokuta hrozí za spalování odpadu
Jak redakce Událostí247 zjistila díky prostudování Zákona o ochraně ovzduší, lidé ve svých kamnech a kotlích nesmí pálit odpad. Mnohdy je to poznat už podle barvy a zápachu kouře, který z komínů vychází. Pokud by to lidé dělali, může jim pak hrozit již zmíněná 50tisícová pokuta, kterou jim mohou uložit města a obce, v nichž žijí.
Hlavním problémem je, že při spalování odpadu dochází k uvolňování škodlivých chemických látek. Ty nejenže nepříjemně zapáchají, ale především mají negativní vliv na lidské zdraví. Problém v tomto případě nicméně je, že úředníci mají často omezené možnosti, jak tento přestupek odhalit. Na to ostatně poukazuje ve svém textu i magazín Odpady. I přesto je ale podle redakce Událostí247 důležité, aby se tyto přestupky řešily. A v mnoha obcích a městech se to skutečně děje.
Kontroly probíhají
Jak jsme zjistili, například v Broumově již před několika lety začali aktivně kontrolovat dodržování těchto předpisů. A v případě, že úředníci zjistili jejich porušení, udělovali i pokuty. Pozor by si na to však měli dát pozor i obyvatelé ostatních měst a obcí.
Zároveň nutno dodat, že zmíněný zákaz spalování odpadů se vztahuje i na venkovní ohniště. S příchodem jara se přitom pálení ohňů stane opět aktuální, ostatně jedná se o zálibu mnoha Čechů. Zákon konkrétně říká, že spalovat se v otevřených ohništích smí jen suché rostlinné materiály. V případě porušení opět hrozí pokuta 50 tisíc korun.
Co si o výši pokuty myslíte vy?


