Urgentní: Čechům, kteří mají na domě komín, hrozí pokuta 50 000 Kč. Doplatila na to už spousta lidí

Zákon jasně říká, jaká paliva lidé mohou pálit. Platí to jak pro topení v kamnech, tak pro venkovní ohně.

i Zdroj fotografie: Horakvlado/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Redakce Událostí247 již dříve přinesla informace o tom, že od loňského září platí v Česku plošný zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Kdo by v nich nadále topil, tomu hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun. Stejně vysokou sankci však lidé, jež mají na domě komín a topí tuhými palivy, mohou dostat i z dalších důvodů.

Pokuta hrozí za spalování odpadu

Jak redakce Událostí247 zjistila díky prostudování Zákona o ochraně ovzduší, lidé ve svých kamnech a kotlích nesmí pálit odpad. Mnohdy je to poznat už podle barvy a zápachu kouře, který z komínů vychází. Pokud by to lidé dělali, může jim pak hrozit již zmíněná 50tisícová pokuta, kterou jim mohou uložit města a obce, v nichž žijí.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Každému, kdo má na svém domě komín hrozí brutální pokuta 50 000 Kč. Týká se to spousty Čechů

iZdroj fotografie: Jiří Sedláček/ Creative Commons / CC BY
Spalování odpadů je přísně zakázáno

Hlavním problémem je, že při spalování odpadu dochází k uvolňování škodlivých chemických látek. Ty nejenže nepříjemně zapáchají, ale především mají negativní vliv na lidské zdraví. Problém v tomto případě nicméně je, že úředníci mají často omezené možnosti, jak tento přestupek odhalit. Na to ostatně poukazuje ve svém textu i magazín Odpady. I přesto je ale podle redakce Událostí247 důležité, aby se tyto přestupky řešily. A v mnoha obcích a městech se to skutečně děje.

Kontroly probíhají

Jak jsme zjistili, například v Broumově již před několika lety začali aktivně kontrolovat dodržování těchto předpisů. A v případě, že úředníci zjistili jejich porušení, udělovali i pokuty. Pozor by si na to však měli dát pozor i obyvatelé ostatních měst a obcí.  

Za oheň na vlastní zahradě vám hrozí pokuta až 1 000 000 Kč

iZdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Venkovní ohně s oblibou dělá mnoho Čechů

Zároveň nutno dodat, že zmíněný zákaz spalování odpadů se vztahuje i na venkovní ohniště. S příchodem jara se přitom pálení ohňů stane opět aktuální, ostatně jedná se o zálibu mnoha Čechů. Zákon konkrétně říká, že spalovat se v otevřených ohništích smí jen suché rostlinné materiály. V případě porušení opět hrozí pokuta 50 tisíc korun.

Co si o výši pokuty myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články