Zákaz používání igelitek: Kdo pravidlo v roce 2024 poruší, toho čeká pokuta až 12 000 Kč

Ačkoli v poslední době roste obliba udržitelných materiálů, igelitky nadále využívá spousta Čechů. V některých případech jim za to ale může hrozit pokuta.

i Zdroj fotografie: Fourteenzerozero/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V poslední době se zavádí řada opatření, jejichž cílem má být snížit dopad našeho stylu života na životní prostředí. Kromě omezování aut se spalovacími motory a rozšiřování elektromobilů sem patří také výrazné redukování plastů včetně oblíbených igelitek. Nejedná se však jen o známé třídění odpadů do barevných kontejnerů. Některé státy se rozhodly přitvrdit a tyto výrobky zakazují úplně. Kdo pravidlo poruší, toho pak čeká mastná pokuta.

Zákaz používání igelitek?

Přesně takové pravidlo platí od 1. ledna letošního roku v Dubaji. Toto známé město Spojených arabských emirátů přistoupilo v boji proti plastovému odpadu k opravdu radikálnímu kroku. Od roku 2024 zde totiž platí zákaz jednorázových plastových tašek, píše web iDnes. Netýká se přitom zdaleka jen obligátních igelitek, ale také třeba obalů na rozvoz jídel, silných plastových sáčků a různých druhů plastových obalů. Zkrátka všeho, co je vyrobeno z jednorázových plastů.

iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC-BY-SA
Součástí redukce plastů je i zákaz používání jednorázových igelitek

A co lidem hrozí za nerespektování tohoto nového nařízení? Pořádně mastná pokuta. Každý, kdo pravidlo poruší bude muset platit pokutu 200 dirhamů, což je asi 1 222 korun. A pokud byste však v porušování pokračovali opakovaně, pak vás čeká dokonce pokuta až do výše 2 000 dirhamů, dodává server iDnes. To je v přepočtu 12 tisíc korun, což už rozhodně není zanedbatelná částka.

Pokuta hrozí i Čechům

Přijde vám, že Dubaj je od Česka na míle vzdálená a vám tedy pokuta nehrozí? To nemusí být tak úplně pravda. Dubaj je totiž zejména v zimních měsících vyhledávaným dovolenkovým cílem mnoha lidí. A jak píše server TN, obliba tohoto města v poslední době výrazně roste i mezi Čechy. Všichni ti, kteří se sem vydají by si tak na zákaz igelitek měli dát velký pozor.

V podobném duchu však nejspíš v budoucnu nastanou změny také v Česku a dalších evropských státech. Jak totiž před časem informovaly Události247, Evropský parlament schválil směrnici, podle které by se měly slabé plastové sáčky o síle méně než 15 mikronů využívat pouze při balení potravin, kde to bude nutné z hygienických důvodů. Všude jinde už by se používat neměly.

Co si o nařízení myslíte? Zavedli byste ho i v Česku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články