Čechy milované ovoce z Kauflandu je definicí katastrofy. Vy jste si tohle koupili? V žádném případě to nejezte

Pesticidy v potravinách se pomalu, ale jistě stávají součástí našich životů. Zákazníci by měli dávat dobrý pozor na to, co kupují.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Koupíte si zeleninu nebo ovoce a myslíte si, jak se stravujete zdravě. Poslední dobou je to však velký risk. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stále častěji upozorňuje na záchyty zboží, které obsahují nadlimitní množství pesticidů. Informovali jsme na Událostech247 například o exotickém ovoci liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu a bylo plné pesticidů.

Pesticidy jsou téměř ve všem

Uvedené škodliviny však SZPI objevila také třeba v bylinném čaji, který většina z nás považuje za zdraví prospěšný. Opak však byl pravdou. Psali jsme o tom, že pyrolizidinové alkaloidy, které čaj obsahoval, mohly lidem přivodit vážné zdravotní problémy. Pokud člověk pesticidy konzumuje spolu s jídlem, ukládají se v tlustém střevě. Když sníme takto ošetřené jablko, dostaneme do sebe mnoho různých pesticidů, kterými byla jablka stříkána, i když si dané ovoce opláchneme.

V obchodech se vyskytla zdraví ohrožující zelenina. Ten, kdo ji má doma by ji měl ihned vyhodit

Psali jsme také o luštěnině, která obsahovala něco opravu nechutného. V balení bílých fazolí, kterou prodával obchodní řetězec Tesco, byl totiž byl téměř trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu propoxur. Tento pesticid se přitom používá třeba do antiparazitálních obojků pro kočky a lidem by se proto do těla neměl vůbec dostat, protože ho náš organismus neumí odbourávat a mohou se nám v těle hromadit. Informovali jsme také o tom, že jako zdravý se tvářil i čaj Yerba maté Kharta Khadra, který byl dovezen ze Sýrie.

Avokádo je nabité zdravím, ovšem ne vždycky

Pokud jste milovníci avokáda, měli byste zbystřit. Toto neobvyklé ovoce patří mezi superpotraviny. Jak píše web Zdraví Zone, obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Avokádo je velkým zdrojem zdravého tuku a vyskytuje se v něm olejová mastná kyselina, která je pro naše zdraví velmi prospěšná. I když je mastnější, můžete si ho dopřát i při dietách, protože neobsahuje téměř žádný cukr a dokáže zasytit na dlouhé hodiny. Avokádo obsahuje také spoustu vlákniny.

iZdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
V Kauflandu se nedávno prodávala závadné avokádo

Může se však stát, že se v něm objeví pesticidy. V tom okamžiku se pro člověka stává spíše nepřítelem. SZPI na svém webu Potraviny na pranýři informovala o avokádu z Keni, které se testovala v Kauflandu v Pelhřimově. Ukázalo se totiž, že v uvedené potravině byl třináctkrát překročen maximální limit reziduí pesticidu chlorpyrifosu. Tento pesticid se přitom používá proti roztočům a sviluškám, píše web Irz. „Jako zákazník jsem v nevýhodě. To, že ovoce obsahuje takový sajrajt, sama nezjistím,“ řekla Událostem247 Jarka Kostková z Přerova. 

Kupujete si někdy domů avokádo? Můžete nám to říct dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články