Cena oblíbené potraviny vystřelila do nebes. Spousta lidí si ji už nebude moct dovolit, nově bude jen pro vybrané Čechy

Čeští zemědělci se letos potýkají s neobvyklými výkyvy teplot. Aktuálně kvůli tomu výrazně zdražila jedna z oblíbených potravin mnoha Čechů.

i Zdroj fotografie: Realeklas/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kvůli slabým sklizním, které jsou zapříčiněné extrémními výkyvy počasí, v poslední době zdražovalo hned několik druhů ovoce a zeleniny. Události247 například psaly o rostoucí ceně oliv a z nich vyráběného olivového oleje nebo pomerančů a pomerančových džusů. Aktuálně se tento problém týká další oblíbené potraviny, na kterou spousta Čechů v letním období nedá dopustit.

Kvůli počasí zdražují i potraviny v Česku

Letošní dubnové mrazy ve velkém postihly zejména české pěstitele jablek a vinné révy. Jak informovaly Události247, někteří ovocnáři zaznamenali ztráty v rozsahu 90 až 100 procent. Bohužel, jarní mrazivé počasí negativně ovlivnilo i další oblíbené potraviny. Jedná se o jahody.

Jedna z nejdůležitějších potravin brzy extrémně zdraží. Češi si už začínají dělat zásoby, půjde do tuhého

Jak píše web ČT24, v letošním roce se Češi musí připravit na zdražení této potraviny až o 50 procent. To dokládají i reálné případy z praxe. Třeba jahodová farma v Kunraticích letos kilogram tohoto ovoce zdražila z loňských 126 korun na 186 korun. Obecně pak nejvyšší hranice cen mohu dosahovat až 250 korun za kilogram již nasbíraných jahod, klidně i 100 korun pak lidé zaplatí za jahody, jež si sami nasbírají, dodává server iDnes. Je tak možné, že mnozí lidé si již jahody nebudou moci dovolit kupovat tak často, jako dřív.

Nejdřív mráz, potom velké teplo

Mráz poškodil skutečně velkou část úrody. Někteří pěstitelé ztráty odhadují ve výši 40 až 50 procent. Jinde jsou odhady ještě pesimističtější. Například na středočeská farma Vraňany mráz podle serveru iDnes způsobil ztráty ve výši 70 procent. Aby toho pak nebylo málo, nedlouho po mrazech v Česku pro změnu zavládly velmi nadprůměrné teploty, které způsobily další výkyv. Tím je neobvykle brzká sklizeň této potraviny.

iZdroj fotografie: Tail furry/ Creative Commons / CC-BY-SA
Cena jahod letos v Česku vzrostla o desítky procent

Jak uvádí web TN, mnohé jahodové farmy zahájily sezónu s dvoutýdenním předstihem, tedy v polovině května. Lidé, kteří na tuto potravinu nedají dopustit, by tak rozhodně neměli otálet. Jak totiž dodává server Kupi, vzhledem k nižší úrodě se zkrátí i doba sklizně, zejména pak samosběrů. Kdo tedy nechce sezónu jahod promeškat, měl by si pospíšit.

Koupili jste si už letos jahody? Napište nám, za jakou byly cenu

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články