Potravina, kterou má rád každý Čech, brzy nevídaně zdraží. Lidé už si začínají hromadně dělat zásoby

O růstu cen potravin na Událostech247 informujeme pravidelně. Většinou jde o věci, které téměř denně konzumujeme.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Jednou z těchto potravin jsou například brambory. Jak Události247 psaly, v současné době je jejich cena nejvyšší za dlouhou dobu, přičemž v některých oblastech dosahují ceny i více než 30 korun za kilogram. Jedná se přitom o velmi oblíbenou potravinu, kterou v kuchyni pravidelně používá většina lidí.

Zdražování klíčových potravin

Rostou také ceny pomerančového džusu. Podle všeho může navíc tento oblíbený nápoj mnoha Čechů zdražovat i nadále, jak Událostí247 upozornily už dříve. Jeden litr pomerančového džusu se nejčastěji prodává za částku okolo 60 korun. Existují však výrobci, kteří si za něj neváhají říct klidně i 100 korun, což už je opravdu vysoká cena. Tím hlavním důvodem zdražování jsou klimatické změny, které zapříčiňují špatnou úrodu citrusů.

Oblíbená pochoutka všech Čechů extrémně zdražila. Kdo si ještě teď neudělá zásoby, brzy se nedoplatí. Cena poletí ještě výš

Události247 informovaly také o tom, že od letošního roku se zvednou ceny mlékárenských výrobků a pravděpodobně i masa, především vepřového. Jedním z důvodů je nedostatku této komodity, a to v celé Evropě. Prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím. Některým tuzemským pěstitelům se už chov těchto zvířat nevyplácí a takzvaně zavírají krám a prasata chovají jen pro vlastní potřebu.

Řešením jsou nákupy v zahraničí

Velmi luxusní komoditou se v poslední době stalo také kakao. Jeho cena za rok vyrostla o 500 procent a z čokolády by se tak mohla stát exkluzivní záležitost, jak upozornil web SeznamZprávy. Zatímco ještě před rokem stále jedna tuna necelé tři tisíce dolarů, tento rok se v maximech dostala až na 12 tisíc. Důvodem je špatná úroda v západní Africe a vysoká poptávka. Znamená to, že čokoládu by si někteří lidé mohli dávat jen při opravdu zvláštních příležitostech. Ceny mají být nejvyšší už v létě.

iZdroj fotografie: Simon A. Eugster / Creative Commons / CC-BY-SA
Kakao v posledních měsících prudce zdražuje

V obchodech jsou proto vidět zákazníci, kteří využívají akcí a tabulky čokolád si kupují ve velkém do zásoby, dokud jsou za ještě přijatelnou cenu. „Naše rodina čokoládu miluje, ale tabulka teď stojí většinou okolo 40 a více korun, to už není na to, že to člověk sní na chuť jen tak na posezení,“ říká pro Události247 paní Mirka ze Znojma. Možností, jak ušetřit, je vyrazit za nákupy do zahraničí. Například oblíbená čokoláda Milka se dá v Německu pořídit až třikrát levněji než v Česku.  

Všimli jste si, že čokoláda zdražuje? Napište nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články