Češi budou od teď dostávat výplatu v práci v eurech. Odzvonilo české koruně?

Pokud někdo řekne, že má výplatu v eurech, předpokládá se, že pracuje v cizině. Nově by však mohl brát mzdu v cizí měně každý, kdo se na tom dohodne v práci.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

I když ceny v obchodech rostou, mzdy se v porovnání s tím moc nezvyšují. Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, reálné mzdy, tedy sumy vypovídající o tom, co si člověk za dané peníze může ve skutečnosti koupit, v Česku klesají už 2 roky po sobě. Jsou však i firmy, které chtějí své zaměstnance motivovat a dají jim víc peněz.

Polepší si jen někteří zaměstnanci

Od letošního dubna se zvedly mzdy zaměstnanců řetězce Albert. Víte od nás, že provozním pracovníkům na prodejnách se výdělky zvýší minimálně o 8,5 procent, v průměru pak o 10 procent. Polepší si tak nejen prodavači, ale i skladníci, pekaři či zaměstnanci na vedoucích pozicích. Svým pracovníkům finančně přilepší také Lidl. Jak psaly Události247, zde se těší z přídavku ve výši alespoň 2 tisíc korun. Stejně tak i zaměstnanci Tesca.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Mzdy a platy se v poslední době příliš nezvyšují

Teď se však chystá velká změna – ministerstvo financí totiž oznámilo poměrně velkou novinku. Někteří Češi totiž budou moci dostávat výplatu v eurech nebo v jiné měně. Jak upozornil web Novinky, nově tuto možnost podle chystané novely zákoníku práce získají od příštího roku i lidé v Česku, kteří třeba mají v zahraničí rodinu, pracují jako pendleři, jsou cizinci nebo mají jiné prokazatelné vazby k cizímu státu.

Pro koho bude výplata v eurech výhodná?

Jak pro Novinky uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta, je mezi firmami o takovou možnost zájem a řada subjektů již nyní některé své transakce v eurech ve velké míře provádí. Vyplácet mzdu či plat v cizí měně ovšem bude možné pouze na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a ani jednu ze stran není možné do takové výplaty nutit. S touto novinkou souhlasila i Česká národní banka.

Tito čeští zaměstnanci dostanou v práci odměnu 12 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Výplatu v cizí měně mohou využít například zaměstnanci české firmy, kteří mají v pracovní smlouvě místo výkonu práce v zahraničí. „Tak mě se to netýká, já ani nechci, abychom tu měli euro. Pokud to je ale pro někoho výhodné, tak proč ne,“ řekl Událostem247 pan Petr z Brna.

Co si o této novince myslíte vy? Váš názor nám můžete napsat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články