Češi budou platit poplatek za to, že pobírají důchod. Odvádět ho budou každý měsíc

Senioři to v poslední době nemají moc lehké. Někteří nevychází s penězi a zdá se jim, že dostávají od vlády málo peněz.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Psali jsme třeba o tom, že výrazné změny se dotkly odchodů do předčasných penzí. Od poloviny letošního roku navíc začínají platit nová pravidla pro vyplácení státních příspěvků k důchodovému spoření. Součástí rozsáhlé důchodové reformy je také úprava mimořádných valorizací, které se nově mění jen v dočasný příspěvek.

Existují výjimky

Upozornili jsme také na to, že stát od července 2024 zavádí nové pravidlo, podle kterého lidé pobírající starobní důchod nebudou dostávat státní příspěvky k důchodovému spoření. Mnozí tak chtějí ze systému důchodového spoření vystoupit, protože pro ně už nebude výhodný. Lidé, kteří do července na spoření nedovrší minimální lhůtu 5 let a chtěli by ho ukončit a vybrat předčasně, dostanou jen takzvané odbytné a přijdou o všechny bonusy od státu.

Kdo udělá v září jednu věc, může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním zbydou od 1. října akorát tak oči pro pláč

Spousta českých seniorů si taky stále ještě nenechává posílat důchod na účet, ale chodí si pro něj se složenkou na poštu. I to je ročně stojí peníze navíc. Víte od nás, že zvýšení poplatků za výplatu důchodů v hotovosti se ovšem nevztahuje na ty, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod. Výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě totiž hradí Česká správa sociálního zabezpečení.

Jak předělat výplatu důchodu z poukázky na účet

U penzí přiznaných od 1. ledna 2010 platí náklady příjemce důchodu a částka je mu odečtena z penze. Poplatek za výběr hotovosti se zvyšuje na 35 korun. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu, která je mimo standardní sazebník České pošty. Za rok už to tak dělá přes 400 korun navíc. Ten, kdo nechce platit poplatky za hotovostní výplatu důchodu, může zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Řada seniorů si stále nechává vyplácet důchod na České poště. Za to platí u přepážky každý měsíc poplatek

Vyřízení není nic složitého. Jak radí web Finance, stačí vyplnit tiskopis o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu. Vyplněný, vlastnoručně podepsaný a bankou potvrzený tiskopis můžete podat u kterékoliv pobočky České zprávy sociálního zabezpečení. ČSSZ navíc vymyslela, že informaci o valorizaci důchodů bude nově zasílat pouze elektronickou formou. Kdo by však trval na papírovém vyrozumění, za zaslání oznámení o navýšení důchodu dopisem, zaplatí poštovné, které bude nastaveno dle aktuálních cen za poštovní služby.

Necháváte si důchod posílat na bankovní účet? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články