Vláda rozhodla: Od července 2024 přijdou důchodci o své peníze. Neudělají s tím nic

V rámci konsolidačního balíčku začalo platit několik změn také pro české seniory. Většinou je ovšem moc nepotěší.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že výrazné změny se dotkly třeba odchodů do předčasných penzí. Od poloviny letošního roku navíc začínají platit nová pravidla pro vyplácení státních příspěvků k důchodovému spoření. Součástí rozsáhlé důchodové reformy je také úprava mimořádných valorizací, které se nově mění jen v dočasný příspěvek.

Pokud spoření ukončíte předčasně, přijdete o bonusy

Víte od nás, že namísto trvalého přilepšení, na které byli důchodci v případě vysoké inflace dosud zvyklí, od státu dostanou jen přídavek, jehož vyplácení skončí s nejbližší řádnou valorizací. Mimořádné valorizace budou nahrazeny dočasným příspěvkem, který bude zohledňovat růst cen z 60 procent. Stát navíc od července 2024 zavede nové pravidlo, podle kterého již lidé pobírající starobní důchod nebudou dostávat státní příspěvky k důchodovému spoření.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Důchodci jsou v posledních letech ve víru velkých změn

Jak upozornil web Novinky, mnozí tak logicky budou chtít ze systému důchodového spoření vystoupit, protože pro ně už nebude výhodný. Nebude to ale jednoduché. Lidé, kteří do letošního července ve svém spoření nedovrší minimální lhůtu 5 let a chtěli by spoření zcela ukončit a vybrat si ho předčasně, dostanou jen takzvané odbytné a budou muset odepsat všechny bonusy od státu, které jim byly přiznány, píše web E15. Problém týká zhruba čtvrt milionu Čechů.

Jaké mají důchodci náhradní možnosti?

Vláda tedy tímto rozhodnutím stovky tisíc lidí připravila o nemalé peníze. Na novinku zareagovaly také některé penzijní společnosti. Jako první svou nabídku pro seniory už v únoru zveřejnila KB Penzijní společnost. Od července 2024 do konce roku 2025 jim při splnění určitých podmínek garantuje kompenzaci státních příspěvků formou věrnostní odměny. Za celé toto období je to 4140 korun, píše web Peníze.

Dobré časy důchodcům skončily: Stát si na ně ušil boudu. Kdo se včas nepřipraví, toho čekají velké problémy

Generali penzijní společnost dá prémii klientům v důchodovém věku, kteří by chtěli ukončit svoje penzijní spoření z důvodu ztráty nároku na státní příspěvek. Mohou ji získat na dobu tří až pěti let, ale musí po tuto dobu pokračovat ve spoření. S návrhem přišla také Penzijní společnost České spořitelny. Nabídku důchodcům odstartovala možností získat šestiprocentní výnos po dobu 24 měsíců, pokud klient při ukončení smlouvy převede aspoň 100 tisíc korun do konzervativního fondu v rámci doplňkového penzijního spoření.

Spoříte si v penzijním spoření? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články