Češi budou platit za sledování televize. Poplatek budou odvádět každý měsíc. Vyhnout se nové povinnosti je téměř nemožné

Mysleli jste si, že když se nedíváte na televizi, ale používáte jen streamovací služby, koncesionářské poplatky se vás netýkají? Není to pravda.

i Zdroj fotografie: Pavlofox / Creative Commons / CC0
                   

Víte od nás, že provoz České televize a Českého rozhlasu je financován právě z koncesionářských poplatků. Za televizní vysílání musí platit všichni, kdo mají zařízení způsobilé přijímat televizní signál. Jakmile tedy má člověk doma televizi, i když ji využívá například jen na streamovací služby, koncesionářský poplatek platit musí.

Platit poplatky budou úplně všichni

Změny výše koncesionářských poplatků už se veřejnoprávní média snaží prosadit dlouho. Zatím k tomu však nedošlo, ovšem jak od nás víte, na obzoru jsou jiné novinky. Vláda chce totiž uzákonit, aby koncesionářské poplatky pro ČT či ČRo začalo platit o dost víc lidí než doposud. Poplatky se dříve vztahovaly pouze na televize a rádia. Ty však mnoho lidí zejména z mladší generace nevyužívá a vše sledují na svých počítačích a mobilech.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Odvádění koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média je pro řadu Čechů předmětem kontroverze

Vláda se proto rozhodla v rámci placení koncesionářských poplatků pro velkou změnu. Nejen, že zdraží, ale zároveň je budou muset nově platit i majitelé internetového připojení a chytrých telefonů, upozornil web Novinky. ČRo počítá s tím, že počet plátců by se mohl zvýšit až o 300 tisíc domácností. To by mělo přinést navíc 180 milionů korun. Naopak kvůli nové definici by od firemních poplatníků mělo do rozpočtu rozhlasu přibýt o 90 milionů korun méně.

Na koho se novinka nevztahuje?

V případě domácností by nemusel platit poplatky každý člen, ale vždy jen jeden bez ohledu na množství přístrojů v domácnosti, píší dále Novinky. Podle současného návrhu tak lidé budou muset od nového roku zaplatit každý měsíc zhruba 200 korun navíc. Ministerstvo kultury totiž navrhuje zvýšit poplatek za televizi o 15 korun na 150 a poplatek za rozhlas o deset korun na 55 korun měsíčně.

Koncesionářské poplatky pro ČT začne platit o dost víc lidí než doposud. Spoustu z nich to finančně zničí

V případě, že lidé už platí koncesionářské poplatky za TV a rádio, za mobily nebo tablety, žádnou částku navíc připlácet nebudou. Domácnosti platí koncesionářský poplatek vždy jen jednou. Změny se dotknou také firem. Nově by neměly platit poplatky podle počtu zařízení schopných přijímat televizní a rozhlasové vysílání, ale podle počtu zaměstnanců. Malé firmy by neměly platit vůbec. Velké zaplatí stonásobek výše poplatku pro domácnosti. Za televizi by tedy měly platit 15 000 měsíčně a za rozhlas 5500 korun.

Jaký je váš názor na výši koncesionářských poplatků? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články