Češi budou státu platit poplatek za to, že pobírají důchod. Peníze budou muset odevzdat povinně každý měsíc. Týká se to i vás?

Důchody jsou v České republice v poslední době často skloňovaným tématem. Vláda v rámci úspor v důchodovém systému udělala řadu změn.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Digitalizace je nezbytnou součástí našich životů. Jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno, některé digitální novinky zavádí také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Od loňského prosince mohou Češi o důchod žádat online. Tato novinka může výrazně ušetřit čas strávený na úřadě. Na změny si však zvykají i lidé, kteří už v důchodu jsou.

Další nepříjemná novinka

Informovali jsme také o tom, že nová vládní opatření upraví výši nově vyměřovaných budoucích důchodů v letech 2026–2035. Od roku 2026 až do roku 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 procent pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Sníží se také procento lidí, kterým se násobí osobní vyměřovací základ za rok pojištění. Za 10 let se má důchod zvednout zhruba o 10 tisíc korun.

Češi se budou muset nově o svůj důchod rozdělit. Vláda už o všem rozhodla

Od řádné valorizace důchodů v lednu 2024 se také mění pravidla pro zasílání papírového valorizačního oznámení. Celkem ho nově neobdrží 1,7 milionů důchodců. Cílem této změny je hlavně finanční úspora za papír, tisk a poštovné, která by měla činit 45 milionů korun, píše web České důchody. Nově bude valorizační oznámení příjemcům, kteří pobírají jeden důchod a chodí jim na bankovní účet, zasláno elektronicky prostřednictvím zprávy pro příjemce, vysvětluje web Peníze.

Kam se obrátit, pokud chcete papírové oznámení

Ti, kteří chtějí valorizační oznámení zaslat v papírové podobě, musí na webu ČSSZ vyplnit své rodné číslo a oznámení pak dostane do 14 dnů na adresu evidovanou u ČSSZ. Stát pak těmto lidem přímo z důchodu strhne částku za zaslání. Poplatek bude odpovídat aktuálním cenám poštovních služeb. Ten, kdo preferuje osobní kontakt, se může zastavit přímo na okresní správu ČSSZ, kde na počkání obdrží vytisknuté oznámení.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Papírové oznámení bude nově za měsíční poplatek

Já tady pro ty novoty moc nejsem, všechno je online a já se s internetem zrovna nekamarádím. Už jsem se bavila se sousedkou, že my si na tu sociálku zajdeme rovnou, ať nemusíme nikde nic vyplňovat. I kdyby mi za to strhli 50 korun, pořád to pro mě je jednodušší,“ řekla Událostem247 paní Jarmila. Další možností je kontaktovat call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248, zvolit provolbu 5 „valorizační oznámení“ a zadat své rodné číslo, radí web Podnikatel.

Co si o posledních vládních změnách v souvislosti s důchody myslíte? Váš názor nám napište do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články