Všem českým důchodcům už brzy nebudou chodit důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání

Již zanedlouho si budou muset čeští senioři začít zvykat na změny, které čekají systém vyplácení důchodů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Důchody jsou v Česku v poslední době velkým tématem. Vláda totiž v důchodovém systému udělala řadu změn, z nichž mnohé začaly platit právě od letošního roku. Jak již dříve psaly Události247, i letos sice senioři dostali přidáno díky pravidelné valorizaci penzí. Systém mimořádných valorizací se však významně změní. A to navíc není to jediné. Změny totiž čekají také samotné vyplácení důchodů. Zjistěte, jaké od letoška nastaly novinky.  

Jaké změny důchody čekají?

Digitalizace je v dnešní době chytrých technologií nezbytná. Aktuálně některé digitální novinky zavádí i na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Již od loňského prosince mohou Češi o důchod žádat online, píše web Peníze. Tato novinka může budoucím žadatelům o odchodu do důchodu výrazně ušetřit čas strávený na úřadě. To ale není to jediné. Na změny si totiž budou muset zvyknout i lidé, kteří již v důchodu jsou.

Důchody v budoucnu porostou pomaleji. Vládní změny začnou platit v roce 2024

Významně se totiž promění i samotné vyplácení penzí. Dosud byli senioři zvyklí na to, že jim stát důchody vyplácí podle takzvaného klouzavého měsíce. Penzi tak dostávali vždy na následující měsíc dopředu, jak připomíná web Peníze. Tento systém se ale změní doslova k nepoznání. Českým důchodcům tak již nebudou důchody chodit tak, jak jsou nyní zvyklí.

Méně termínů a větší přehlednost

Důchody se nově budou vyplácet podle kalendářního měsíce, a to od roku 2025. A k tomu se sníží i počet výplatních dnů. „Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do zhruba jednoho týdne,“ uvádí ve své tiskové zprávě ministerstvo práce.

iZdroj fotografie: abcMedia
Systém vyplácení důchodů se v Česku významně změní

Ptáte se, jaký je vlastně důvod těchto změn? Tím hlavním je podle všeho zjednodušení a zpřehlednění celého systému vyplácení. Namísto 13 různých termínů vyplácení budou Češi důchody dostávat pouze ve 4 či 5 termínech, uvádí web Peníze. Navíc díky přechodu na vyplácení podle kalendářních měsíců „odpadnou komplikace s jednorázovými doplatky novoročních valorizací k lednovým důchodům“, dodává server Peníze.

Co si o novinkách myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články