Češi se budou muset nově o svůj důchod rozdělit. Vláda už o všem rozhodla

Toto asi senioři nečekali ani ve snu. Nejen, že se jim důchody o moc nezvednou, ale navíc by jim ani nemusely zůstat celé.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se mění. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze letos zvyšují, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je pouze o 360 korun.

Vše bude dobrovolné

Informovali jsme také o tom, že nová vládní opatření upraví výši nově vyměřovaných budoucích důchodů v letech 2026–2035. Od roku 2026 až do roku 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 procent pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Sníží se také procento lidí, kterým se násobí osobní vyměřovací základ za rok pojištění. Za 10 let se má důchod zvednout zhruba o 10 tisíc korun.

Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Jedna z novinek, které přináší vládní návrh reformy důchodů, je takzvaný dobrovolný společný vyměřovací základ u manželů, který má umožnit více rovné důchody u manželů a registrovaných partnerů, píše web TN. Tento vyměřovací základ má podle Ministerstva práce a sociálních věcí primárně řešit nerovnost ve vyplácení důchodů. Má být ovšem zcela dobrovolný a kromě manželů se má vztahovat také na registrovaná partnerství.

Důchody se změní k nepoznání

Společný základ má fungovat od roku 2027, připomíná web Peníze. O společný základ má být možné požádat už v produktivním věku a pro výpočet důchodu na základě společného výměru se tak bude započítávat celá budoucí doba svazku až do odvolání souhlasu, úmrtí jednoho z manželů nebo do rozvodu. Žádost má být možné podat jen tehdy, kdy svazek nadále trvá. Pokud by byl pár rozvedený, nárok na společný vyměřovací základ nemají, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchody v následujících letech čekají velké změny

Žádost o dobrovolný společný vyměřovací základ u manželů musí podepsat oba. Možné to bude na okresní správě sociálního zabezpečení nebo písemně či elektronicky s úředně ověřeným podpisem. Nemělo by se tak stávat, že když se žena v 60 letech rozvede a má čtyři děti, skončí pod hranicí příjmové chudoby. „Já myslím, že to není špatný nápad, protože mám menší plat než manžel, byla jsem pět let na mateřské a tím pádem budu mít také menší důchod. Takto se to aspoň trochu dorovná,“ řekla Událostem247 paní Lenka z Třebíče. 

Co si o tom myslíte vy? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články