Ročně mohou lidé od pojišťovny získat tisíce či dokonce desetitisíce korun. Mnozí o této možnosti přitom vůbec neví.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je dlouhodobě největší pojišťovnou v Česku, jak redakce Událostí247 ověřila na webu Ministerstva zdravotnictví. Například v roce 2021 měla téměř 6 milionů pojištěnců. Od té doby počet klientů nadále stoupá a podle informací VZP je již nyní dokonce 6milionová hranice překročena. Všichni tito lidé pak mohou od pojišťovny čerpat každý rok tisíce korun. Musí si o ně ale zažádat.
VZP letos vybrané příspěvky omezila
Jedná se o různou formu příspěvků z fondu prevence. Redakce Událosít247 nedávno přinesla informace o tom, že v letošním roce VZP některé příspěvky, respektive jejich výše zredukovala. Konkrétně se jedná například o peníze na pohybové aktivity a dentální hygienu. I přesto mají lidé stále možnost získat každý rok spousty peněz.
Redakce Událostí247 prostudovala podmínky VZP, které se vztahují na letošní rok. Pojišťovna příspěvky rozděluje do několika kategorií dle věku a pohlaví pojištěnců. Obecně se však jedná o širokou škálu přídavků, od příspěvků na sportovní aktivity či rehabilitace přes příspěvky na očkování a různá preventivní vyšetření až po speciální podporu pro ty, kteří darují krev.
To vše v redakci Událostí247 vnímáme jako velmi prospěšné. Možnost získat finanční příspěvky totiž lidi může často motivovat k tomu, aby nejrůznější aktivity či preventivní kroky předcházející různým nemocem nepodceňovali. Namísto snížení podpory bychom tak uvítali spíše její navýšení a rozšíření.
Výše příspěvků se různí
Jedním z nejrozšířenějších příspěvků je ten na pravidelnou pohybovou aktivitu. Letos činí maximálně 500 korun na rok. Částky v rozmezí několika set korun až 3 tisíc korun pak mohou lidé získat na různá očkování. A podpora lidí trpících vybranými nemocemi, jako je třeba cukrovka nebo rakovina, pak může činit i více než 10 tisíc korun. Lidé navíc mohou čerpat i vícero druhů přídavků zároveň, takže ročně si někteří pojištěnci VZP mohou přijít skutečně na slušné částky.
U všech přídavků ale platí, že nikdo je nedostane automaticky. Lidé si o ně musí zažádat – buď elektronicky pomocí aplikace Moje VZP nebo osobně či formou poštovního dopisu. Termíny pro podání žádostí jsou pak v případě elektronické formy do 31. prosince letošního roku, u ostatních typů podání do 30. listopadu, jak redakce Událostí247 zjistila na webu VZP.
Čerpáte od své pojišťovny některé z příspěvků ?


