Češi, kteří letos vyráží do Chorvatska jsou vzteky bez sebe. Na plážích to je odporné, ceny za běžné věci jsou astronomické

Jako každý rok, i letos se tisíce Čechů těší, až vyrazí na dovolenou do tolik oblíbeného Chorvatska.

i Zdroj fotografie: Bin im Garten / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dovolená v této letní destinaci však už dávno není žádnou levnou záležitostí. Jak víte, Chorvaté přešli od ledna 2023 z kun na euro a kvůli tomu se země potýká se zvýšením cen téměř u všeho. Nejen turisté, ale i domácí si připlatí za jídlo, pití, služby nebo parkování. To se především místním samozřejmě nelíbí.

Pěkné mastné moře

Psali jsme také například o tom, že přímořská letoviska se rozhodla myslet na své stálé obyvatele a vyslyšela jejich kritiku směrem k turistům. Chorvatský Dubrovník jim například minulý rok zakázal tahat po centru města kufry na kolečkách. Stalo se to v rámci boje proti hluku, který v noci vadí především obyvatelům historického centra města. S turisty došla trpělivost také některým destinacím v Itálii.

Zákaz konzumace zmrzliny v roce 2024: Nejde o vtip. Jedná se o novou vyhlášku, která začne platit už v květnu

Tamním obyvatelům vadí, že se tam turisté promenádují v žabkách, plavkách, ale třeba i jen v kraťasech. Nevhodné oblečení v Itálii řeší jednotlivá města úředními vyhláškami, které také určují postihy pro turisty. V Chorvatsku letos turisty kromě vyšších cen potrápí také příroda. Komplikace totiž způsobila obří ropná skvrna, která zaplavila pobřeží na jihu Istrie, která je oblíbenou destinací mnoha Čechů. Jak píše web TN, u tohoto ostrova je znečištěné moře, objevila se tam obří ropná skvrna.

Kolik zaplatíte za večeři v Chorvatsku?

Tato velká skvrna se má táhnout od ostrova Bodulaš po Levanić, podél pobřeží Premantury. Jak píše web Kroatien Nachrichten, podle lidí, kteří se v oblasti zrovna nachází, skvrna zapáchá a je dlouhá zhruba 100 metrů. Zatím není jasné, odkud ropná skvrna pochází. Předpokládá se ale, že zdrojem znečištění je dosud neznámá loď. Premantura je přitom běžně proslulá nádherným křišťálově čistým mořem a přírodními plážemi.

iZdroj fotografie: trolvag / Creative Commons / CC-BY-SA
Dovolená v Chorvatsku se letos řadě lidí pořádně prodraží

Turisty ani letos nepotěší ceny v restauracích, které se odvíjí od lokality a typu restaurace. Jak píše web Ubytování v Chorvatsku, většinou platí, že v každém letovisku se dají najít restaurace, kde budou ceny podobné těm v Čechách a cena za základní oběd či večeři pro dva bez nápojů nepohybuje okolo 400 korun, což pro někoho může být drahé. Ceny jsou ovšem v porovnání s minulými roky poměrně vysoké. Ceny těstovin, rizot, hamburgerů a pizzy se pohybují od 140 korun, za cappuccino zaplatíte od 35 do 70 korun a třeba za točené pivo 45 až 80 korun.

Jezdíte v létě do Chorvatska? Napište nám v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články