Češi, kteří si nepohlídají jednu věc dostanou pokutu až 1 000 000 Kč. Týká se nová povinnost i vás?

Sledujete pečlivě všechnu přijímanou legislativu? Dejte si pozor, aby vám některé novinky neunikly. Za jejich porušení hrozí gigantické sankce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zákony se neustále mění a upravují a lidé tak musí pořád sledovat, zda jim něco neuniklo. Jinak jim totiž může hrozit pokuta, aniž by vůbec věděli, že něco opomněli. Aktuálně se změny v legislativě týkají mimo jiné českých podnikatelů. Pokud mezi ně patříte, dost možná se nová povinnost týká i vás. Dejte si na to pozor. Češi, kteří si vše nepohlídají mohou za nedodržení dostat pokutu až 1 milion korun.

Čeho se nová povinnost týká?

Whistleblowing. Možná jste o tomto termínu již slyšeli, a možná je pro vás také úplně neznámý. Vysvětleme si tedy nejprve, oč jde. Ve zkratce se jedná o bezpečnou možnost oznamovat protiprávní jednání, a to jak v soukromém, tak veřejném sektoru, píše web Podnikatel. Následně by měla být učiněna náprava. Mnozí oznamovatelé, tedy whistlebloweři se však obávali, že by mohla následovat pomsta například v podobě vyhazovu z práce, a proto raději nekalé praktiky přehlíželi. Nyní už by se ale neměli čeho obávat.

V Česku totiž platí zákon o ochraně oznamovatelů. Ten se zprvu vztahoval pouze na větší podniky. Loni se však okruh společností a veřejných institucí výrazně rozšířil. Jak připomíná web Business Info, 1. srpna nabyl zákon účinnosti i pro malé a střední subjekty s 50 až 249 zaměstnanci, mezi něž patří například i školy. A od 15. prosince loňského roku již tuto povinnost všechny zmíněné subjekty musí dodržovat. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až 1 milion korun.

V čem novinka spočívá?

Povinnost zavést toto nařízení udává Česku rozhodnutí Evropské unie. Implementovat daný zákon je pak třeba v několika krocích. Součástí je například povinnost mít stanovený vnitřní oznamovací systém, který umožní podávat oznámení písemně, ústně nebo na žádost oznamovatele i osobně, uvádí v článku pro web FinTag shrnujícím rady vedoucí ke správné implementaci advokát Jiří Hradský.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nový zákon má za cíl ochránit pracovníky před nežádoucími dopady oznámení protiprávního jednání

Záhodno je také vybrat alespoň 1 osobu, která bude za prošetřování případných oznámení zodpovědná. Tento člověk by měl být řádně proškolen, doložit výpis trestního rejstříku a zavázat se k mlčenlivosti. V případě, kdy společnost nedisponuje personálem, na který by mohla tuto roli delegovat, může oslovit externí zdroje — například advokáty, externí konzultanty, nebo jakoukoliv jinou osobu, která má dostatečné právní povědomí,“ dodává pro web FinTag Hradský.

Co si o zákonu myslíte? Je podle vás dobře, že byl přijat? Napište nám své dojmy do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články