Češi můžou v práci brát až 2 dny volna gratis. Musíte si ale o ně říct. V opačném případě budete pracovat navíc

Všichni čeští zaměstnanci mají nárok na několik dní volna, které se neodvíjí od státních svátků či jejich dovolené. Ne každý o této možnosti ale ví.

i Zdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Redakce Událostí247 již dříve přinesla kompletní seznam státních svátků a pracovních volen v letošním roce. Kromě 3 svátků letos připadly všechny na všední dny, díky čemuž mají Češi nárok na 7 dní volna. K tomu se samozřejmě přidává dovolená. Jak jsme zjistili na webu Portálu veřejné správy, čeští zaměstnanci mají ze zákona nárok minimálně na 4 týdny dovolené ročně. A k tomu mohou využít ještě další možnosti, jak si zajistit extra volné dny.

Na dny volna mají lidé nárok například díky svatbě

Redakce Událostí247 prostudovala zákoník práce a Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. a zjistila, že na dny volna mají čeští zaměstnanci nárok hned v několika případech. Jedná se o případy důležitých osobních překážek v práci, jež se vážou k různým zásadním událostem. Musí si ale o tato volna zažádat.

Lidé mohou v práci pobírat 2 dny volna navíc. Kdo si o ně neřekne, bude zbytečně pracovat víc, než je nutné

iZdroj fotografie: Scottish Government/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nárok na volné dny mají lidé třeba v případě svatby

Příkladem je svatba. Dle zákona mají zaměstnanci v případě konání vlastní svatby nárok až na dva dny volna. Náhrada mzdy je nicméně garantována pouze v jednom z těchto dnů, druhý už je v režimu neplaceného volna. Proplacený 1 den volna pak mají také rodiče, kteří jsou na svatbu svých dětí. Neplacené, ale garantované volno v rozsahu 1 dne pak mohou naopak využít děti při svatbě svých rodičů.

Volno mohou lidé dostat i v případě úmrtí

Při úmrtí manžela, dítěte nebo druha má zaměstnanec nárok na 2 proplacené volné dny a další den k účasti na pohřbu. Pokud dojde k úmrtí rodiče nebo sourozence, zaměstnavatel omluví zaměstnance na 1 den k účasti na pohřbu. V neposední řadě pak lidé mají dle zákona nárok na 1 den placeného volna v případě převozu družky k porodu a další 1 den neplaceného volna pro to, aby se mohli porodu účastnit.

Lidé mají v práci nárok na 2 dny volna navíc: Pokud si o ně neřeknou, budou zbytečně pracovat víc, než musí

iZdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé si o volno musí zažádat

Redakce Událostí247 vnímá tato zákonem daná volna jako velmi důležitá. Jedná se totiž o velmi zásadní události v lidském životě a pro každého zaměstnance je tak dobré vědět, že nehledě na další okolnosti má jeho zaměstnavatel povinnost dát mu pro tyto případy volno. Snad jen v některých případech, kdy je garantováno pouze neplacené volno, by podle nás volno mohla být náhrada mzdy součástí.

Jsou podle vás počty volných dnů dostatečné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články