Lidé mají v práci nárok na 2 dny volna navíc: Pokud si o ně neřeknou, budou zbytečně pracovat víc, než musí

Pro řadu zaměstnanců je několik týdnů dovolené ročně nedostatečných. Ne všichni ale ví, že mohou využít také další možnosti, jak si užít několik dní volna navíc.

i Zdroj fotografie: JiriMatejicek/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Češi pracující v zaměstnání mají ze zákona nárok na 4 týdny dovolené ročně, připomíná web Měšec. To však není mnoho a lidem tento čas obvykle uteče jako voda. Mnozí přitom neví, že to zdaleka nemusí být jediné placené volno, které mohou využít. V práci totiž mnozí zaměstnanci mají nárok na 2 dny volna navíc. Musí o to ale požádat. Pokud si o ně neřeknou, budou zbytečně pracovat víc, než musí.

V tyto dny do práce nechoďte

Zákon ukládá hned několik příležitostí, při kterých musí zaměstnavatel svého pracovníka uvolnit. Jak uvádí web Peníze, 2 dny dovolené mohou lidé čerpat například na vlastní svatbu. „Když jde rodič na svatbu dítěte, má nárok na jeden den placeného volna,“ dodává web Peníze. Dokonce 3 dny pak člověk může v práci chybět, když mu zemře jeho partner či dítě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Existuje hned několik situací, kvůli kterým si mohou lidé vzít placené volno a nemusí chodit do práce

Využít zaplaceného času navíc mohou lidé také v některých případech stěhování, uvádí web Aktuálně. Pokud se stěhují v zájmu zaměstnavatele z důvodu nástupu na nové pracovní místo, mají nárok až na 2 dny placeného volna. Pakliže se stěhují z vlastní vůle, mohou využít alespoň 2 dny neplaceného volna.

Nově mají 2 dny volna navíc i lidé pracující v Polsku

Tamní zákonodárci totiž schválili novelu zákona, podle které má zaměstnanec nárok na další pracovní volno v rozsahu 2 dnů nebo 16 hodin za rok. Využít jej může v různých náhlých, neočekávaných situacích týkajících se třeba rodinných záležitostí, píše web Serwis Kadrowego. Novinky tak mohou využít nejen Poláci, ale také Češi, kteří v sousední zemi pracují.

Pracovat jenom 4 dny v týdnu chce skoro každý Čech. Brzy se tak možná stane

Trend přidávání zaměstnancům více volna pak lze pozorovat také v řadě jiných zemí. Firmy například čím dál častěji začínají testovat čtyřdenní pracovní týden. Jak nedávno psal web A2larm, v některých evropských zemích už se zkoušení tohoto nového režimu pomalu začíná stávat normou. A přestože v Česku se zatím tato novinka příliš neprosazuje, zaměstnanci by za ni určitě byli rádi. Podle nedávného průzkumu by totiž až 70 procent Čechů čtyřdenní pracovní týden uvítalo, informovaly Události247.

Kolik týdnů dovolené můžete v zaměstnání využít? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články