2 ze 3 Čechů přichází každý den o peníze, aniž by o tom věděli. Zjistěte, zda se to náhodou netýká i vás

Inflace stále požírá peníze mnoha Čechů, aniž by si to vůbec uvědomovali. Velká část lidí totiž neumí s úsporami efektivně nakládat a investovat je.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Inflace byla v posledních letech v Česku opravu vysoká. Jak vyplývá z grafu na webu Kurzy, výrazně začala růst již na přelomu let 2021 a 2022, vůbec nejvyšší hodnoty, 18 procent, pak dosáhla v září roku 2022. Ruku v ruce s tím šlo celkové zdražování, a to veškerých služeb a produktů, včetně potravin. Zároveň se kvůli tomu značně znehodnocují úspory Čechů, kteří své peníze nechávají ležet na účtech.

Inflace polevuje, úspory Čechů ale mizí

Jak píše web iRozhlas, míra inflace se podle všeho vrací do normálu. Aktuálně se pohybuje okolo 2 procent a mohlo by se tak zdát, že z toho nejhoršího jsme venku. To sice možná platí pro růst spotřebitelských cen, avšak rozhodně ne pro uchovávání hodnoty úspor. Zde velká část Čechů tápe, kvůli čemuž každý den o část svých našetřených financí přichází. Inflace totiž peníze neustále znehodnocuje.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Pakliže mají lidé své peníze pouze uložené na účtu, jejich hodnota klesá

Mohlo by se zdát, že lidé se v investování a nakládání se svými úsporami zlepšují. Podle webu Seznam Zprávy loni Češi uložili do podílových fondů více než 938 miliard korun, tedy o 187 miliard víc než v předchozím roce. I přesto se ale většina běžných obyvatel tuzemska v investicích nevyzná, čímž o své našetřené peníze často přichází. Podle průzkumu společnosti Ipsos, o němž informuje web iRozhlas jde konkrétně o 72 procent Čechů, tedy bezmála tři čtvrtiny populace.

Mnoho lidí si peníze neodkládá ani na důchod

I z těch, kteří nějakou formu zhodnocování svých peněz využívají, jen malá část k tomu používá skutečně efektivní nástroje. Pro příklad uveďme množství lidí, kteří si spoří na důchod. Těch je podle průzkumu Ipsos 65 procent, tedy zhruba 2 třetiny, píše web Novinky. Většina z nich ale nevyužívá příliš dobré nástroje. Přitom spoření na důchod bude zejména pro mladší generace pravděpodobně nutností, pakliže chtějí mít na stáří důstojný důchod, jak psaly Události247. (Zjistilo se: Některé ročníky nedostanou od státu žádný důchod. Vše se odvíjí od data narození)

Zjistilo se: Některé ročníky nedostanou od státu žádný důchod. Vše se odvíjí od data narození

A kam tedy Češi své peníze ukládají? Z průzkumu vyplývá, že častou volbou jsou tradiční spořicí nebo termínované účty. Ty však v obdobích nízké inflace přinášejí jen minimální výnosy. Výjimkou pak nejsou ani lidé, kteří své peníze nechají jen ležet na bankovním účtu či je ukládají do stavebního spoření. Pro všechny tyto případy však platí jedna společná věc. Jak pro web Novinky řekl obchodní ředitel společnosti OVB Allfinanz Richard Beneš, lidé tím o své peníze spíše přichází, než aby je zhodnocovali a výši svých úspor navyšovali.

Využíváte některou z forem investování svých úspor? Napište nám o tom do komentářů pod článek

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články