Tohle udělala vláda českým důchodcům. Senioři se bouří, to snad není pravda

Čeští penzisté se od příštího roku sice dočkají navýšení důchodů. Při pohledu na částku ale mnozí zapláčou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení. To vše se v důchodovém systému změní, jak psaly Události247. A co víc, většina změn ovlivní Čechy spíše negativně. Nyní se navíc ukázalo, že vláda udělá českým seniorům další nehoráznost: penze jim sice od příštího roku zvýší, kvůli novému valorizačnímu vzorečku však jen o směšně nízkou částku. Není se tak čemu divit, že mnozí senioři se bouří.

O kolik důchodcům penze povyrostou?

Jak již nedávno psaly Události247, bude to v průměru o pouhých 360 korun. Tuto částku navíc již definitivně schválila i vláda, dodává web TN. Že jde o hotovou věc vyplývá i z vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), podle kterého je částka evidentně v pořádku. „Zvýšení pokryje nápor cenového růstu. Reálná hodnota důchodu vzroste o 0,9 procenta,“ uvedl pro web Deník.

Zjistěte, jaký budete mít v roce 2024 důchod: Vše jsme vypočítali za vás

Někteří penzisté však situaci vidí jinak. Zejména v době vysoké inflace a celoplošného zdražování by nejspíš mnozí očekávali, že zvýšení bude daleko vyšší. „To je výsměch, tohle dát důchodcům. Potraviny jsou tak drahé, další věci půjdou zase nahoru,“ cituje například web TN seniorku Elišku.

Za malý růst důchodů může změna valorizace

Vláda totiž rozhodla, že v rámci stabilizace veřejných financí se růst důchodů výrazně zpomalí. Jak připomíná web Peníze, dosud se důchodcům penze každoročně zvyšovaly o výši meziroční inflace a polovinu růstu reálných mezd. Nově však budou růst pouze o hodnotu meziroční inflace a třetinu růstu reálných mezd.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchodový systém momentálně prochází řadou změn

A příliš si senioři nepolepší ani při mimořádných valorizacích. Ty nastávají v případě, že inflace dosáhne alespoň 5 procent. Namísto trvalého zvýšení penzí však bude vláda na vysokou inflaci nově reagovat pouze dočasným příspěvkem. K určení výše příspěvku se pak použije pouze 60 procent změřeného růstu cen, dodává server E15. Nový výpočet by každopádně podle Jurečky měl zajistit, „že se v období bezprostředně po zvýšeném růstu cen relativně více zvýší příjmy příjemců nižších důchodů“, cituje jeho vyjádření web E15.

Je podle vás průměrné navýšení o 360 korun dostatečné, nebo ne? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články